پروژه مالی روش های تامین مالی شرکت های سهامی

روش های تامین مالی شرکت های سهامی

روش های تامین مالی شرکت های سهامی

عنوان پایان نامه /پروژه مالی :روش های تامین مالی شرکت های سهامی

تعداد صفحات ۳۲ صفحه
فرمت های پروژه DOCX
دسته بندی پروژه پروژه مالی حسابداری
تهیه کننده آقای محمد رحیمی باوریانی

«شرکت های سهامی عام» یا «شرکت های سهامی خاص»؛ این اصطلاح را همه ما بارها و بارها،در تابلو ها یا سر در ساختمان های اداری یا تجاری و در مواردی نیز در تبلیغات بازرگانی دیده ایم و به طور حتم گاهی با این سوال مواجه میشویم که این عبارت به چه معنی است و در چه مواردی به کار میرود؟

شرکت سهامی،شرکتی است که در دو قالب حقوقی مستقل تحت عنوان شرکت های سهامی خاص و شرکت های سهامی عام فعالیت میکنند.

شرکت سهامی یکی از انواع شرکت های تجاری مندرج در قانون تجارت است که به دلایل مختلف،نسبت به سایر انواع شرکت هایی که در عرصه امور اقصادی و تجارت فعالیت میکنند،اهمیت بیشتری دارد.

این اهمیت به دو دلیل است؛نخست اینکه شرکت های سهامی همه ویژگی های یک شرکت تجاری به معنای خاص را دارد و بر خلاف دیگر شرکت های تجاری، در بازرگانی بودن آن بدون توجه به موضوع فعالیتش،هیچ گونه اختلافی میان حقوق دانان نیست.

 

تامین مالی چیست ؟

تامین مالی ، یعنی تهیه منابع مالی و وجوه برای ادامه فعالیت شرکت و ایجاد و راه اندازی طرح های توسعه و درآمدزای این واحدهای اقتصادی تامین مالی عمدتا از طریق انتشار سهام ، فروش اوراق قرضه و وام و اعتبار صورت می گیرد.

 

راهبرد تأمین مالی در شرکت ها، از مباحث مهم دانشمندان مالی و حسابداری است. از اهداف مهم تأمین مالی، انجام سرمایه گذاری در شرکت ها برای سود آوری بیشتر است. طرق مختلف تأمین مالی، شامل تأمین مالی داخلی و خارجی یا ترکیبی از این دو نوع است.

 

مقدمه روش های تامین مالی شرکت های سهامی

مدیران بنگا ه های اقتصادی در عصر کنونی، با توجه به محدودیت های منابع مالی به ویژه در عرصه تجارت جهانی و تنگ شدن رقابت، تحت فشار فزاینده ای قرار دارند تا هزینه های عملیاتی و بهای تمام شده را کاهش دهند و بهترین نوع ساختار سرمایه را برای انجام فعالیتهای بنگاه اقتصادی در راستای افزایش ارزش بنگاه، پرداخت به موقع بدهی ها، تداوم فعالیت و حضور بیشتردر بازارهای داخلی و خارجی برگزینند. این فشارها معمولاً از سوی گروه های مختلفی مانند سهامداران مصرف کنندگان و سایر ذینفعان به مدیران، بنگاه ها وارد می شود. برای دستیابی به اهداف پیشگفته، راهبردهای مدیران، تأمین منابع مالی مطلوب با کمترین هزینه برای رشد و توسعه اقتصادی فعالیت های بنگاه، افزایش سود وحداکثرسازی ثروت سهامداران، می باشد.

 

شرکت سهامی عام

   شرکت هایی که موسسین آنها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند ٬ شرکت سهامی عام نامیده می شوند.

به عبارت دیگر ٬ به شرکت هایی که سهام آنها در دست عموم مردم باشد (۵۱ درصد سهام به بالا) سهامی عام گفته می شود. فقط شرکت های سهامی عام در بورس پذیرفته می شوند. شرکت سهامی عام غالبا برای موضوعات ٬ فعالیت ها و پروژه های بزرگ عمرانی ٬ صنعتی ٬ کشاورزی و غیره تشکیل می شود.

همانطور که گفته شد ٬ در این گونه شرکت ها ٬ به موسسان اجازه داده می شود قسمتی از سرمایه شرکت در شرف تاسیس را از طریق فروش سهام به عموم مردم تامین کنند. این اقدام تحت عنوان اعلامیه پذیره نویسی ٬ حاوی تمام اطلاعات مربوط به شرکت در شرف تاسیس ،مهلت خرید ٬ قیمت سهام ٬ مبلغ نقدی ٬ مبلغ مورد تعهد و بانک و شعبه مربوطه از طریق درج در روزنامه توسط موسسان با اجازه مرجع ثبت شرکت ها به اطلاع عموم می رسد. در شرکت های سهامی عام ٬ صاحبان سهام می توانند سهام خود را در بورس بفروشند و نیز مالکیت خود را به دیگران نیز انتقال دهند. تعداد شرکا در شرکت سهامی عام بیشتر از دیگر شرکت های سهامی که این موضوع باعث جمع شدن سرمایه های کوچک و ایجاد یک سرمایه بزرگ می شود و فعالیت های اقتصادی سنگین را ایجاد می کند.

 

شرکت سهامی خاص

شرکت هایی که تمام سرمایه آن در موقع تاسیس منحصراً توسط موسسین تامین شده است ٬ شرکت سهامی خاص نامیده می شوند که سهام این شرکت ها در اختیار عموم نیست. در این نوع شرکت سهامی ٬ سهم را نمی توان در بورس اوراق بهادار داد و ستد کرد اما مردم به راحتی می توانند آن را معامله کنند. در هنگام ایجاد این شرکت باید تمامی سرمایه آن در هنگام تأسیس توسط مؤسسان تأمین و بخشی از سرمایه نیز در بانک به سپرده گذاشته شود. در شرکت سهامی خاص ٬ مانند شرکت با مسئولیت محدود و برخلاف شرکت های تضامنی ٬ بدهی های شرکت محدود به مبلغ سرمایه گذاری در شرکت است و در صورتی که عدم کفایت مشخص شود ٬ افراد مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه صرف کنند.

 

برخی تفاوت های شرکت های سهامی عام و خاص

شرکت سهامی عام برای تامین سرمایه اقدام به پذیره نویسی عمومی می کند اما شرکت سهامی خاص ٬ حق مراجعه به عامه را ندارد.امکان صدور اوراق قرضه فقط برای شرکت های سهامی عام وجود دارد. نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی عام مشروط به موافقت سهامداران نیست اما در شرکت سهامی خاص ٬ چنین نقل و انتقالی می تواند منوط به توافق مدیران یا مجامع شرکت باشد. سهام شرکت سهامی عام قابل عرضه در بازار بورس است اما شرکت سهام خاص چنین اجازه ای ندارد. مدیران و سهامداران شرکت سهامی عام ٬ حداقل ۵ نفر و در شرکت سهامی خاص حداقل ۳ نفر هستند. در شرکت های سهامی عام عبارت (سهامی عام) و در شرکت های سهامی خاص عبارت (شرکت سهامی خاص) باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت در تمامی اوراق ٬ اطلاعیه ها و آگهی های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود.

 

سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت

موسسان باید حداقل ۲۰ درصد سرمایه شرکت در شرف تاسیس را تعهد کنند و حداقل۳۵ درصد از مبلغ تعهدشده را در نزد یکی از بانک ها بسپارند؛ سپس ۲ نسخه از اوراق اظهارنامه تکمیل شده و طرح اساسنامه و طرح اعلامیه پذیره نویسی و نیز گواهی بانکی مبنی بر تودیع حداقل  ۳۵ درصد سرمایه تعهد شده برای صدور اجازه پذیره نویسی تحویل مرجع ثبت شرکت ها می شود. پس از انجام تشریفات پذیره نویسی مبنی بر خرید سهام عرضه شده توسط متقاضیان ٬ موسسان حداکثر تا یک ماه بعد از انقضای مهلت پذیره نویسی ٬ تعهدات (خریداران) را بررسی می کنند و پس از احراز اینکه تمام سرمایه شرکت صحیح تعهد شده و لا اقل ۳۵ درصد آن به بانک مربوطه پرداخت شده است ٬ سهام هر یک از سهامداران را تعیین و سهامداران را برای شرکت در جلسه مجمع عمومی موسس از طریق روزنامه دعوت می کنند.

 

دارا شدن شخصیت حقوقی

اصولا تمام شرکت های تجاری که در قانون تجارت ذکر شده است ٬ از جمله شرکت های سهامی دارای شخصیت حقوقی هستند و به آنها شخص تشکیل  حقوقی اطلاق می شود. بنابراین چنانچه تشکیلاتی با شرط دارا بودن فعالیت تجاری در قالب یکی از شرکت های مذکور در قانون تجارت شود ٬ شخصیت حقوقی دارد و در صورتی که موسسات و تشکیلات غیرتجاری تشکیل شده باشد ٬ از تاریخ ثبت در دفتر مخصوص در مرجع ثبت شرکت ها شخصیت حقوقی پیدا می کنند. شخص حقوقی نیز مانند شخص حقیقی دارای تمامی حقوق و تکالیف ٬ از جمله

 

مسئولیت سهامداران در شرکت های سهامی

در شرکت های سهامی ٬ سرمایه به سهام تقسیم می شود و مسئولیت سهامداران محدود به مبلغ اسمی سهام آنان است ٬ به عبارتی هر سهم قسمتی از سرمایه شرکت است که میزان مشارکت ٬ تعهدات و منافع صاحب آن را در شرکت مشخص می کند.

 

هدف تامین مالی:

 بنگاه ها برای ادامه حیات، مجبور به رقابت با عوامل متعددی در سطح ملی و بین المللی و گسترش دامنه فعالی تهای خود از طریق سرمایه گذاری جدید و برای سرمایه گذاری نیاز به منابع مالی دارند. اما منابع مالی و نحوه استفاده از آن ها باید به خوبی تعیین شود تا شرکت بتواند سودآور باشد. این وظیفه مدیر مالی بنگاه اقتصادی است که منابع تأمین مالی و نحوه استفاده از آن ها را تعیین کند. به طور کلی، منابع تأمین مالی شرکت ها بر اساس سیاستهای تأمین مالی آنها به دو بخش منابع مالی داخلی و خارجی شرکت ها تقسیم می شود. در منابع مالی داخلی، شرکت از محل سود کسب شده اقدام به تأمین مالی می کند، یعنی به جای تقسیم سود بین…

 

تعریف ساختار سرمایه و عوامل موثر بر آن

در تحقیق، جهانخانی و یزدانی  با عنوان ” بررسی تأثیر نوع صنعت، اندازه، ریسک تجاری و درجه اهرم عملیاتی شرک تهای پذیرفته شده بورس اوراق بهادار تهران بر میزان بکارگیری اهرم مالی” ساختار سرمایه ترکیبی از بدهیهای کوتاه مدت، بده یهای بلند مدت و حقوق صاحبان سهام می باشد که به وسیله آن، دارایی های شرکت تأمین مالی شده است. به عبارت دیگر، به ترکیب بدهی ها و حقوق صاحبان سهام، ساختار سرمایه گفته م یشود که شامل اقلام سمت چپ ترازنامه می باشد.

 

مشاهده فهرست کامل این پروژه مالی حسابداری (کلیک کنید )

باتشکر از آقای محمد رحیمی باوریانی نویسنده این پروژه مالی حسابداری /پایان نامه حسابداری

این پروژه ۱۰۰ درصد کامل و آماده ارایه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا