حق تاهل یا عائله مندی (صفر تا صد)

حق تاهل یا عائله مندی (صفر تا صد)

حق تاهل (علائه مندی) در بخشنامه حقوق ۱۴۰۳

صفر تا صد آموزش حق تاهل یا حق عائله مندی کارگران

 

حق تاهل یکی از مزایای رفاهی مربوط قانون کار در سال ۱۴۰۳ می باشد که از سال جدید اضافه شده و در این پست قصد داریم که تمامی موارد و نکات مربوط به حق عائله مندی یا حق تاهل را بررسی کنیم. برای مشاهده توضیحات بیشتر و مشاهده فیلم آموزشی در ادامه مطلب با آی آر حسابداران آشنا شوید.

 

حق تاهل یا عائله مندی چیست ؟

حق عائله مندی را می‌توان نوعی کمک هزینه برای تامین زندگی کارگران به خصوص فرزندان دانست. عائله در لغت به معنای خانواده، اولاد و یا فرزندان است. بنابراین وقتی صحبت از حق عائله مندی می‌شود، حق یا کمکی است که به خانواده کارگر یا فرد شاغل تعلق می‌گیرد. در ادامه تمامی جزئیات را باهم بررسی میکنیم.

 

حق تاهل درست است یا حق عائله مندی

هر دو مورد درست است و حق عائله مندی در بخشنامه های بیمه سال های قبل هم وجود داشت و در سال ۱۴۰۳ به عنوان یک کمک هزینه برای کارگران متاهل هم اضافه شد. در طی جلسات و صحبت های وزیر کار از واژه حق تاهل بیشتر استفاده شد و هیچ تفاوتی ندارد که شما در محاسبات خود از چه عنوانی استفاده کنید ولی بهتر است از واژه حق تاهل استفاده شد.

 

مبلغ حق تاهل در سال ۱۴۰۳

بخشنامه حقوق و دستمزد ۱۴۰۳ به صورت کامل در سایت آی آر حسابداران قرار گرفته است که میتوانید آن را مشاهده کنید ولی مبلغ دقیق حق تاهل برای آن دسته از کارگرانی که متاهل می باشد در این سال مبلغ ۵۰۰ هزار تومان می باشد که باتوجه شرایط مربوطه میتوانند دریافت کنند. پیشنهاد میکنم برای مشاهده توضیحات بیشتر فیلم آموزشی زیر را مشاهده کنید

 

فیلم آموزش حق تاهل در بخشنامه حقوق سال ۱۴۰۳

دانلود فیلم آموزشی مربوطه – کلیک کنید

 

حق تاهل یا عائله مندی مشمول بیمه است ؟

حق تاهل در سال ۱۴۰۳ تصویب شده  و بر اساس بخشنامه مبنای محاسبه بیمه که در همین سال منتشر شده است حق تاهل مشمول محسابه بیمه می باشد و باید زمانی که حقوق و مزایای مشمول بیمه را جمع می زنید حق تاهل را هم در نظر بگیرید و بعد آن را در نرخ ۰.۰۷ درصد ضرب کنید تا مبلغ دقیق حق بیمه سهم کارگر محاسبه شود.

 

حق تاهل یا عائله مندی مشمول مالیات است

یکی از مزایای مربوط مشمول مالیات همین حق تاهل می باشد که باید در زمان محاسبه مالیات حقوق آن را در نظر بگیرید و به شما پیشنهاد میکنم در زمان محاسبه مالیات حقوق حتما ماده ۱۳۷ قانون مالیات های مستقیم را در نظر بگیرید تا مالیات حقوق کمتری پرداخت کنید.

 

حق تاهل به چه کسانی تعلق میگیرد

حق تاهل فقط به نیروهای کاری که متاهل هستند تعلق میگیرد و اگر نیروی کاری دارید که قبلا متاهل بوده و طلاق گرفته یا جدا شده به آنها حق تاهل تعلق نمیگیرد.

 

حق تاهل به زن تعلق می گیرد ؟

بله حق تاهل به تمامی خانم های شاغل در شرکت ها و کارگاه های در صورت متاهل بودن تعلق میگیرد و باید حتما برای آنها محاسبه و پرداخت شود. متاسفانه برخی از کارفرما ها از این مورد اطلاع ندارند و تنها حق تاهل را برای مرد ها در نظر میگیرند که این مورد اشتباه است.

 

حق تاهل برای زن و شوهر در یک شرکت

اگر در یک شرکت یا کارگاه هم خانمی با همسرش کارکنند حق تاهل به هر دو تعلق میگیرد و در این خصوص محدودیتی وجود ندارد. برای انجام محاسبات مربوط به حقوق و دستمزد و بیمه و مالیات میتوانید از فایل اکسل محاسبه حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ استفاده کنید. این فایل میتواند در کمتر از نیم ساعت تمامی محاسبات بیمه و مالیات و حقوق و دستمزد ۱۰۰ نفر را برای شما انجام بدهد. و تا به الان بیش از ۵۰۰ شرکت برای انجام محاسبات خود از این فایل استفاده می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا