دفتر معین حسابداری چیست ؟ آنچه باید بدانید

دفتر معین حسابداری چیست ؟ آنچه باید بدانید

دفتر معین چیست ؟ =دفتر معین حسابداری چیست ؟

تعریق دفتر معین و آنچه باید درباره دفتر معین بدانید

 

در پست قبلی فایل اکسل دفتر معین را برای شما قرار دادیم که میتوانید آن را به صورت رایگان دانلود کنید و در این پست قصد داریم باهم با دفتر معین بیشتر آشنا بشیم و نمونه پر شده دفتر معین را با هم بررسی کنیم . برای اینکه ببینید دفتر معین چی هست در ادامه مطلب با آی آر حسابداران همراه باشید.

 

دفتر معین چیست ؟

دفتر معین دفتری است که برای تفکیک و مجزی ساختن هر یک از حسابهای دفتر کل برحسب مقتضیات و شرایط ممکن است نگهداری شود . کارت های حساب اعم از آنکه بوسیله دست یا ماشین تهیه شده باشد در حکم دفاتر معین است . (دفتر معین یک دفتر کمکی می باشد که حسابهای جزء یک حساب کل را در آن نگهداری و ثبت می کنیم.)

 

روش ثبت در دفتر معین چگونه است ؟

همان طور که در ابتدای این مقاله گفتیم دفتر معین دفتری است که برای حساب های جزء دفتر کل استفاده می شود. نحوه تحریر دفتر معین به صورت کامل مشابه با دفتر کل است با این تفاوت که  ما در دفتر کل اطلاعات مربوط به حساب های اصلی خودمان را وارد می کنیم. ولی در دفتر معین اطلاعات مربوط به حساب های جزئی خودمان را ثبت می‌کنیم. پس در نتیجه نحوه نوشتن دفتر معین حسابداری مثل نحوه تحریر دفتر کل می باشد. ما در دوره آموزشی دفتر نویسی نحوه تحریر دفاتر را به صورت کامل آموزش دادیم

 

آموزش کامل دفتر نویسی در حسابداری

اگر با دفاتر حسابداری و نحوه نوشتن دقیق آنها آشنا نیستید توصیه می کنم حتماً دوره آموزش دفتر نویسی در حسابداری را ببینید. ما در این دوره به صورت کاملاً اصولی نحوه دفترداری و دفتر نویسی برای ورود به بازار کار حسابداری را آموزش دادیم. این دوره به صورت فیلم آموزشی تهیه شده است که می توانید آن ها را دانلود و مشاهده کنید. این دوره را برای تمامی دانش آموزان دانشجویان و حسابداران ای که قصد دارند به صورت حرفه ای نحوه تحریر دفاتر را یاد بگیرند و جذب بازار کار شوند توصیه می کنیم.

 

توضیحات بیشتر برای دفتر معین حسابداری

فرض کنید شما اطلاعات مربوط به حساب موجودی نقد و بانک خود را در دفتر کل ثبت می کنید. حساب های   حسابهای جذب دفتر این حساب شامل حساب تنخواه گردان ، موجودی بانک … یا موجودی بانک ها و یا صندوق می باشد. ما اطلاعات و رویدادهای مربوط به حسابهای جز خودمان را در دفتر کل نگهداری نمی کنیم و برای هر حساب جز خودمان یک صفحه در دفتر معین اختصاص می‌دهیم. و اطلاعات مربوط به هر حساب جزئی را در آن صحبت می‌کنیم.

 

تفاوت دفتر معین و کل چیست؟

دفتر کل یک دفتر قانونی است که تهیه و پلمپ کردن آن و ثبت رویدادهای مربوط به هر حساب در آن اجباری است. اما دفتر معین دفتر قانونی نیست و شرکت ها اجباری به تهیه آن ندارند و نیاز به پلمپ کردن هم ندارد و دفتر معین جنبه کمکی و فرعی برای دفتر کل دارد و اطلاعات مربوط به حسابهای جز در آن ثبت میشوند در صورتی که در دفتر کل رویدادها و اطلاعات مربوط به حساب های اصلی ثبت می شود. این دفاتر از  لحاظ شکل و نحوه تحریر کاملا به هم شبیه هستند.

 

نویسنده و تهیه کننده : سید عارف نبی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا