بهترین روش های ایجاد و افزایش اعتماد به نفس

مهم ترین راهکار های ایجاد و افزایش اعتماد به نفس

روش های ایجاد و افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس در زندگی و به خصوص کسب و کار، حیاتی است. نداشتن اعتماد به نفس کافی منجر به عدم رسیدن به موفقیت و پیشرفت می شود. افرادی که از فقدان خودباوری رنج می برند، در پیش برد امور ناتوان خواهند شد.

هنری فورد می گوید: “وقتی فکر می کنید می توانید کاری را به ثمر برسانید و یا فکر می کنید که نمی توانید آن را انجام دهید، در هر صورت درست فکر کرده اید.” این به این معنی است که همه چیز همان طوری پیش خواهد رفت که در اندیشه ی شماست.

اعتماد به نفس مانند ماهیچه است، می توان آن را از طریق آموزش و تمرین، به صورت آگاهانه، ایجاد کرد. در این مقاله قصد داریم مهم ترین راهکار های ایجاد اعتماد به نفس را بیان کنیم. برای مطالعه مهم ترین راهکار های ایجاد اعتماد به نفس در ادامه مطلب با آی آر حسابداران همراه باشید.

صحبت های منفی را حذف کنید :

بهتر است که سخت گیری را در مورد خود، متوقف کنید. جالب است که وقتی می خواهیم خودمان را نقد کنیم، به مراتب سخت گیر تر از زمانی هستیم که دیگران را نقد می کنیم. ما به شما توصیه می کنیم که دفعه ی بعدی که با مشکلی مواجه شدید، این الگو را بشکنید. به جای اینکه روی کارهایی که به درستی آن را انجام نداده اید، تمرکز کنید، راه حل مشکل را بیابید و از جملات منفی استفاده نکنید. استفاده از کلام ناخوشایند با بار منفی، مشکل را حل نخواهد کرد، بلکه تنها باعث عدم داشتن اعتماد به نفس و تخلیه انرژی خواهد شد.

یک راه ساده برای رسیدن به این موضوع این است که مشاوره هایی را که در وضعیت مشابه به یک دوست خوب می دهید، برای خود تکرار کنید.

 

تظاهر به  داشتن اعتماد به نفس کنید :

تحقیقات نشان می دهد که با تظاهر به داشتن اعتماد به نفس، می توانید آن را احساس کنید. بدن می تواند ذهن را کنترل کند. بنابراین با کمک ایجاد تغییرات کوچکی در زبان بدن، می توانید در خود اعتماد به نفس ایجاد کنید.

بیشتر مواقع لبخند بزنید، این لبخند نشان می دهد که شما آرام هستید و در مقابل دیگران احساس راحتی دارید. همچنین وضعیت بدن خود را بهبود بخشید. وضعیت بدن شما بر روی هورمون های بدنتان تاثیر می گذارد و در نتیجه خلق و خوی شما تغییر خواهد کرد. از خمیده بودن اجتناب کنید، بدن افتاده و خمیده، دفاعی به نظر می رسد. اگر ایستاده اید، در بلندترین حالت خود بایستید و شانه ها را عقب بگیرید. اگر نشسته اید، صاف بنشینید. به یاد داشته باشید که زبان بدن فردی که اعتماد بنفس دارد، باید باز و گشوده باشد.

خوب لباس بپوشید. طرز لباس پوشیدن می تواند تفکر شما را تحت تاثیر قرار دهد، به همین خاطر باید اطمینان حاصل کنید که لباسی که بر تن دارید، احساس اعتماد به نفس در شما ایجاد می کند. خوب لباس پوشیدن نگاه شما را نسبت به خودتان تغییر داده و نشان می دهد که دوست دارید دیگران شما را چطور ببینند. وقتی ظاهر خوبی داشته باشید، حس خوبی هم خواهید داشت و این احساس خوب به دیگران نیز منتقل می شود.

 

ایجاد و افزایش اعتماد به نفس

شرایط سخت را تمرین کنید :

هرچقدر که خود را بیشتر در موقعیت های خاص و دشوار قرار دهید، بهتر می توانید از پس مشکلات و غلبه بر این نوع موقعیت ها، برآیید. با گذشت زمان، در برخورد با شرایط سخت و موقعیت های مشکل ساز، راحت تر خواهید شد. از همه مهمتر زمانی که شما قادر باشید غلبه بر مشکلات را بیاموزید، احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید کرد و در موقعیت های ناراحت کننده و سخت، واکنش بهتری نشان می دهید.

با تمرینات می توانید فرصتی برای بهبود خود ایجاد کنید، به تدریج چالش هایی را برای خودتان در نظر گرفته و برای حل آن تمرین کنید. با گذشت زمان تخصص لازم را بدست خواهید آورد.

 

از مقایسه کردن خود با دیگران بپرهیزید:

مقایسه خود با دیگران، مثل آتش زدن به زندگی است که باعث بدبختی و عدم اعتماد به نفس می شود. همیشه کسی وجود دارد که از شما موفق تر و ثروتمند تر است.

انسان ها به طور طبیعی خود را با دیگران مقایسه می کنند، باید چگونگی کنترل این عمل طبیعی را یاد بگیریم. باید به این موضوع برسید که مقایسه کردن، هیچ گاه سازنده و مفید نیست.

همیشه ما در مورد خودمان بدترین چیزها را تصور می کنیم، یعنی از آن چیزی که هستیم خود را کمتر می دانیم، زمانی که بنا بر تمایل طبیعی، خود را با دیگران مقایسه می کنیم، با این نوع قضاوت در مورد خود، قطعا حس سرخوردگی و شکست را برای خودمان ایجاد می کنیم. به یاد داشته باشید که ما هرگز نمی توانیم میزان موفقیت و ارجحیت افراد را اندازه گیری کنیم.

بنابراین دفعه ی بعدی که خود را با دیگران مقایسه کردید، به خود یادآوری کنید که این بازی نیست که در آن برنده باشید، پس بهتر است به آن پایان دهید. به جای این کار زمان بگذارید و به کارهایی که برای زندگی با نشاط می توانید انجام دهید، بیاندیشید.

 

از طفره رفتن اجتناب کنید:

طفره رفتن به اعتماد به نفس شما لطمه می زند و شما را در یک ورطه ی ناخوشایند خواهد انداخت. از جملات منفی که باعث می شود، امور را به تعویق بیاندازید دوری کنید، این کار باعث از دست دادن اعتماد به نفس خواهد شد. حتی اگر شرایط دشوار است، باید به آن بپردازید تا چرخه ی زندگی تداوم یابد. درجا زدن کاری را از پیش نخواهد برد و شما را از وضعیت کنونی نجات نخواهد داد. برای ایجاد اعتماد به نفس باید کال تو اکشن کنید.

برای شروع کافی است تنها یک گام کوچک به سمت اهداف بردارید. این کار ذهن شما را به سمت چیزهای مثبت، متمرکز خواهد کرد. به این فکر کنید که چه می خواهید و برای خواسته ی خود چه می کنید، از خطرات و مشکلات احتمالی نهراسید و حصار دور خود را در هم بشکنید. این رویکرد به شما نشان می دهد که می توانید از نگرانی های خود عبور کرده، کال تو اکشن کنید و در نتیجه پیش رفت نمایید.

اگر چالش بزرگی پیش رو دارید، احتمالا بهترین کار این است که کمی با آن مواجه شوید و ذره ذره به حل آن بپردازید. این کار اعتماد به نفس شما را برای مقابله با چالش بزرگ بالا می برد.

 

مهم ترین راهکار های ایجاد و افزایش اعتماد به نفس

از کمال گرایی دوری کنید و پیروزی های خود را با افتخار جشن بگیرید

زمانی را برای جشن گرفتن موفقیت های بزرگ و کوچک خود، صرف کنید. به خودتان یادآوری کنید که پیش رفتی که کسب کرده اید و مشکلاتی که بر آن غلبه نموده اید، بسیار چشمگیر بوده اند. این عمل طبیعتاٌ باعث پیش رفت شما خواهد شد. بسیاری از مردم از پروژه ای به پروژه ی بعد می روند، بدون اینکه کمی برای لذت بردن از موفقیت خود توقف کنند.

به یاد داشته باشید که جشن گرفتن موفقیت ها و دوری از کمال طلبی نابجا، بسیار مفید خواهد بود، موفقیت های کوچک نیز نباید به طور کامل نادیده گرفته شوند.

با تمرین و تکرار این ۶ روش ساده می توانید در خود ایجاد اعتماد به نفس نموده و نتیجه ی آن را در بهبود کارها و موفقیت های کسب و کاری خود، نظاره گر باشید.

آموزش حسابداری برای دانشجویانی که قصد ورود به بازارکار را دارند

ما در آی آر حسابداران به درخواست کاربران سایت بهترین دوره های آموزشی را به صورت فیلم آموزشی تهیه و تنظیم کردیم و در این دوره ها مهارت های که دانشجویان برای ورود به بازارکار نیاز دارند را تهیه و تنظیم کردیم. اخیرا تمامی دوره ها را در در یک بسته کامل قرار دادیم و تحت عنوان بسته  آموزش حسابداری ویژه بازارکار منتشر کردیم. این دوره شامل بیش از ۷۵ ساعت فیلم آموزشی می باشد که تمامی مهارت های مورد نیاز در بازارکار می باشند و هر دانشجو و یا دانش آموزی که قصد ورود به بازارکار و حسابدار حرفه ای شدن را دارند نیاز به یادگیری این مهارت ها دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا