خانه » کنکور حسابداری » اطلاعیه های کنکور ها+مشاوره » مصاحبه با ایمان سوخکیان رتبه ۲ کنکور کارشناسی ارشد حسابداری ۹۶

مصاحبه با ایمان سوخکیان رتبه ۲ کنکور کارشناسی ارشد حسابداری ۹۶

مصاحبه با ایمان سوخکیان رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 96

مصاحبه با ایمان سوخکیان رتبه ۲ کنکور کارشناسی ارشد حسابداری ۹۶

به نام خداوند آفریننده ی جهانیان

ایمان سوخکیان هستم ، فارغ التحصیل دانشگاه باهنر شیراز با معدل ۱۹٫۶۶(رتبه ۳۶ کنکور)  در مقطع کاردانی و همچنین مقطع کارشناسی را در همین دانشگاه با معدل ۱۹٫۳۷ ( رتبه ۱ کنکور) پشن سر گذاشتم . در مقطع ارشد  رتبه ۲ گرایش حسابداری و حسابرسی و رتبه ۳ گرایش حسابداری مدیریت را کسب کردم ؛ این موضوع را هم اضافه کنم که در کنکور سال ۹۵ به صورت  آزمایشی شرکت کرده و رتبه ۸۰ را کسب کردم .

کارنامه ایمان سوخکیان رتبه ۲ کنکور کارشناسی ارشد حسابداری ۹۶

توجه کنید : برای مشاهده کارنامه  در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید …

 

کارنامه ایمان سوخکیان رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 96

نحوه برنامه ریزی مطالعه دروس

از تابستان مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد ۹۶ را آغاز کردم که دروس مد نظرم ، مالی ، ریاضی و آمار بود . مالی را با کتاب دکتر همتی(پیشرفته ۱ و مرور جامع(مباحث مشترک) ) شروع کردم و در کنار آن ، ریاضی و آمار را با منابع هادی رنجبران شروه کردم . بعد از یک ماه دروس حسابداری صنعتی و حسابرسی را به برنامه ام اضافه کردم و کلاس های طرح نوین ریاضی و آمار نیز در مرداد ماه شروع شد . پس از شروع کلاس ها ، ریاضی و آمار را مطابق کلاس پیش رفتم و منابع درس نامه ی من در این دروس ، جزوه ی این کلاس ها بود . روزانه ۵-۶ صفحه حسابرسی ، ۱۰ صفحه حسابداری صنعتی ، ۱٫۵ ساعت ریاضی ، ۱٫۵ ساعت آمار و مابقی زمان را به حسابداری مالی اختصاص می دادم . پس از گذشت ۲ ماه ، از ابتدای شهریور ماه زبان را با بخش لغت شروع کردم .( اگر به عقب بر میگشتم از ابتدای تابستان شروع می کردم) .

منابع من در این بازه ی زمانی ، حسابرسی مرور جامع ، حسابداری صنعتی مرور جامع ، مالی پیشرفته ۱ دکتر همتی + مرور جامع ، ریاضی و آمار جزوه طرح نوین بود .

از اواسط تابستان ، میانه ۱ و ۲ نشریه سازمان را شروع کردم و در اواخر شهریور ماه کتاب دکتر همتی را تمام کردم . در کنار مطالعه مباحث میانه نشریه سازمان ، مباحث مشترک مرور جامع را نیز مطالعه می کردم . تا قبل از شروع آزمون های آزمایشی ، مرور جامع صنعتی جلد ۱ ، بخش قابل توجهی از مباحث میانه و پیشرفته ۱ ، آمار ۴ فصل اول و ریاضی سرفصل های اصلی را تمام کرده بودم . در آن زمان کلاس ها طرح نوین تمام شده بود و تست زدن را در دروس ریاضی و آمار شروع کردم . منبع تست ریاضی و آمارم به ترتیب ۲۰۰۰ تست دکتر محمودیان و کتاب تست(مشکی رنگ) استاد طورانی بود .

پس از گذراندن آزمون آزمایشی مرحله دو و ناکامی در بحث تلفیق ، مطالعه نشریه سازمان(پیشرفته ۲) را شروع کردم . این نکته هم اضافه کنم که در آن زمان درس حسابداری پیشرفته ۲ را در دانشگاه میگذراندم و رفرنس دانشگاه نشریه سازمان بود .

در این بازه زمانی استاندارد های حسابداری را همزمان با مطالعه درس نامه ، مطالعه می کردم و از راهنمای استاندارد های حسابداری سازمان حسابرسی کمک گرفتم . تا اواخر بهمن ماه ، تمام مطالب را مطالعه کردم و خلاصه نویسی تکمیل شده بود و از آن زمان به بعد ، تاکیدم بر مرور خلاصه نویسی ها و تست زدن زیاد بود .

حدودا ۷۰% ریاضی و آمار هادی رنجبران را برای کنکور کارشناسی نت برداری کرده بودم و به همین دلیل نگرانی از این بابت نداشتم و سرفصل هایی که در کلاس های طرح نوین پوشش داده نشده بود را از این منابع مطالعه کردم .

نکته : تا قبل از شروع آزمون های آزمایشی ، برای مطالعه از قائده خاصی پیروی نمی کردم ولی همزان با شروع آزمون ها ، مطابق سرفصل های آزمون پیش می رفتم .

از بهمن ماه ، آمار کتاب استاد طورانی(۵۰-۶۰ تست) ، ریاضی ۲۰۰۰ تست استاد محمودیان (۲۰-۳۰ تست ) ، صنعتی نکته و مفاهیم(۲۰-۳۰ تست) ، حسابداری مالی ۲۰۰۰ تست(۲۰ تست) و حسابرسی نیز ۲۰۰۰ تست(۲۰-۳۰ تست) کار می کردم و در کنارش ، از روی خلاصه برداری ها مطالعه می کردم .

در تابستان حدودا ۱۰ ساعت به صورت میانگین ، ۷-۸ ساعت در بازه پاییز-زمستان و ۸ ساعت در بهار مطالعه داشتم .

 

بهترین روش مقابله با استاندارد های حسابداری ایران

مناسب ترین راه مطالعه استاندارد های حسابداری ، مطالعه همزمان آن با منبع مورد نظر است ، اگر شخصی فصل تسعیر ارز مرور جامع را مطالعه و یادداشت برداری می کند ، بهترین زمان مطالعه ی استاندارد ۱۶ حسابداری نیز همان زمان است . مطالعه استانداردهای حسابداری با درس نامه به صورت موازی بهترین گزینه ی ممکن است . ( توصیه دوستانه : تا جایی که امکان دارد از راهنمای استاندارد های حسابداری نشریه سازمان حسابرسی استفاده کنید چرا که بهترین بهترین و بهترین منابع هستند) .

 

نکته : زبان تخصصی کتاب ناصر زاده از اواخر بهمن ماه شروع کردم و حدودا ۲ ماه برایش کافی بود .

 

منابعی که برای یادگیری و کنکور در بازه زمانی تیر- اردیبهشت ماه مطالعه کردم

مالی

 مرور جامع جلد ۱ و ۲ دکتر نوروش و همکاران ، حسابداری میانه ۱جلد ۱ نشریه سازمان حسابرسی ، میانه ۱ جلد ۲ نشریه سازمان حسابرسی ، میانه ۲ نشریه سازمان حسابرسی ، پیشرفته ۱ همتی ، پیشرفته ۱ دکتر خواجوی ، پیشرفته ۲ نشریه سازمان حسابرسی ، راهنمای استاندارد های ۵ و ۴ ، ۱۵ ، ۲۱ ، ۲۲ ، ۲۰ و ۲۳ ، ۲۵ ، ۹ و ۱۶ ، نشریه ۱۲۶ سازمان حسابرسی(حسابداری پیمانکاری) و مباحث جاری دکتر همتی .

صنعتی

 مرور جامع جلد ۱ و ۲ دکتر نوروش و همکاران و نشریه ۱۲۸ سازمان حسابرسی(قیمت گذاری نقل و انتقالات داخلی)

حسابرسی

مرور جامع بر حسابرسی دکتر نوروش و همکاران + جزوه دکتر عالی خانی + جزوه دکتر شهبازی

ریاضی

 جزوه طرح نوین + هادی رنجبران(برخی مباحث از جمله سری ، بسط و بردار)

امار

 جزوه طرح نوین + هادی رنجبران(مباحث تکمیلی)

 

نکته : اگر هادی رنجبران از قبل خلاصه بر نمیداشتم و یا کلاس طرح نوین نمی رفتم ، کتاب استاد طورانی را انتخاب می کردم ولی ریاضی همچنان کتاب هادی رنجبران کتاب انتخابیم بود

 

زبان عمومی و تخصصی

 کتاب زیر ذره بین برای عمومی (بخش لغت) + کتاب ناصر زاده(تخصصی)

نکته : در زمستان کلاس طرح نوین زبان موسسه نگاره رفتم که تا حدودی موثر بود و از جزوه آن کمی استفاده کردم .

نکته : این منابعی  در بالا آورده شد ، منابعی است که در این بازه ی حدودا ۱ ساله مطالعه کردم و تمام منابعی که در طول دوران تحصیل مطالعه کردم را پوشش نمی دهد .

 

کنکور آزمایشی و کلاس های کنکور

سوالات زیادی در این زمینه طرح می شود که آیا شرکت در کلاس ها کنکور می تواند رتبه شدن مارا تضمین کند و آیا برای شخصی با شرایط من ، کلاس های کنکور می تواند مفید باشد و …..

اول باید اشاره کنم که هیچ ارتباطی میان رتبه شدن یک شخص و کلاس های کنکور وجود نداره ، افراد زیادی بودند که بدون شرکت در کلاس ها کنکور رتبه شدن و برعکسشم کاملا امکان پذیر هست ، اما به نظرم برای یک سری از افراد کلاس های کنکور می تواند مفید باشد :

 • افرادی که از درس فاصله زیادی گرفته اند ، کارمندان بانکی که ۶ سال پیش مدرک کارشناسیشان را گرفته اند و می خواهند برای ترفیع رتبه ، در کنکور ارشد شرکت کنند .
 • افرادی که در درس خاصی ضعیف هستند ، شاید درس ریاضی برای بچه های فنی مصداق این باشد و شرکت در کلاس ها بتواند سینرژی برای دانشجویان باشد و یا دروس تخصصی برای بچه های نظری …
 • افرادی که وقت کمی برای مطالعه دارند ، از جمله افراد شاغل ، متاهل و …. .

تجربه شخصی : من کلاس آنلاین طرح نوین موسسه نگاره را انتخاب کردم ، در دروس ریاضی و آمار شرکت کردم و واقعا برام موثر بوده ، هدف تبلیغ نیست و شرکت در این کلاس ها ، به قضاوت و تصمیم خودتان است .

 

آزمون های آزمایشی

موضوعی که باید اشاره کنم این هست که ۱% هم برای ثبت نام در آزمون های آزمایشی شک نکنید ، هدف از شرکت در این آزمون هارا کسب رتبه ندانید ، بلکه مدیریت زمان ، مدیریت استرس ، تقویت محاسبات ، کشف نقاط ضعف و … اهداف اصلی هستند ، من موسسه نگاره را انتخاب کردم به دلیل طراحان آن ، جامعه آماری مناسب و کیفیت خدمات موسسه اما انتخاب نهایی با خودتان .

 

توصیه میکنم این مطلب رو ببیند : دانلود رایگان سوالات کنکور کارشناسی ارشد حسابداری سال ۹۶ ( کلیک کنید )

 

 

توصیه ها

۱)  موضوع اول ، اهمیت تست در دروس آمار و ریاضی هست ، بعضا خیلی از دوستان در دام حجم زیادی از درس نامه کتب ریاضی میفتند ، سعی کنید مراقب این موضوع باشین و به جرئت می توانم بگم که ۶۰% مطالب ریاضی ، درس نامه ها اضافه هستن ، با بررسی اجمالی سوالات ریاضی سنوات قبل به این موضوع پی خواهید برد .

۲) درس حسابرسی را دسته کم نگیرین ، خیلی از دوستان مطالعه این درس را به ۳ ماه اخر به تعویق میندازند ، با توجه به تحلیلی شدن این درس این رویه اصلا مناسب نیست و مطالعه آن از ابتدای تابستان به میزان کم و پیوسته ، بهترین حالت است .

۳) برای درس حسابداری مالی وقت قابل توجهی بگذارین ، این درس یکی از استراتژیک ترین و مهم ترین دروس است ، یکی از دروسی است که فهم و یادگیری بسیاری از دروس مقطع ارشد به آن وابسته است ، این درس را دست کم نگیرین و به میزان کافی برایش وقت بگذارین .

۴) حسابداری صنعتی را با تست یاد بگیرین ، این درس تا حدودی شبیه دروس ریاضی و آمار است و تست زیاد نیاز است .

۵) زبان را واقعا جدی بگیرین ، روند چند سال اخیر نشان می دهد که گرایش داوطلبان به این درس بیشتر شده است و سرنوشت خیلی از افراد را مشخص می کند ( تا حدودی مشمول من هم می شود) ، از همان ابتدا برای دروس زبان عمومی و تخصصی وقت بگذارین و مطمئن باشین ثمره اش را در کنکور و مقطع تحصیلی ارشد میبینید .

۶) استراتژی هر درس را بررسی کنید و نسخه یکسانی برای مطالعه تمام دروس نپیچید ، ۱۰۰% رویه ی مطالعه حسابداری مالی و ریاضی متفاوت است (مانند اهمیت تست زدن و خواند درس نامه در هر کدام) .

 

حرف دل

با توجه به افزایش خروجی روز افزون دانشگاه ها ، سعی کنید که هدف اصلیتون یادگیری ، افزایش سواد و درک مفاهیم باشد ، کنکور تنها یک سدی هست که در سر راه موفقت شما قرار دارد و ارتباط معناداری میان سواد شما و رتبه کنکور شما وجود ندارد ، چرا که کیفیت سوالات ، کلید سوالات ، شرایط روحی فرد سر جلسه کنکور و ۱۰۰ عامل دیگر بر نتیجه نهایی کنکور موثر است اما تمام تلاشتان را برای کسب رتبه خوب کنید و مراحل بعدی زندگی از جمله آزمون جامعه ، مصاحبه شغلی ، آزمون دکتری و …  را فراموش نکنید .

* حسابداری در حال حاضر در ایران ، در حال عبور از مسیر پر تلاطمی است ، از یک جهت بحث IFRS  مطرح هست ، از جهتی بحث تغییر مبنای دستگاه های دولتی و تدوین استاندارد های حسابداری بخش عمومی ، از جهتی بحث اضافه شدن احتمالی درس حسابداری دولتی به کنکور حسابداری ارشد و اضافه شدن گرایش بخش عمومی مطرح است و …. . سعی کنید به معتبر ترین منابع اطلاعاتی دسترسی داشته باشین که از آخرین اخبار و تغییرات در روند کنکور ارشد آگاه بشین که خدای ناکرده به عنوان مثال ۵ ماه وقت صرف مطالعه استاندارد هایی نگذارین که در نهایت متوجه تغییرات اساسی در استاندارد های مورد نظر بشین … . کنکور سال ۹۷ ممکن است تحت تاثیر تغییرات در استاندارد هایی قرار بگیرد چرا که برخی پیش نویش ها و ترجمه ها ارائه شده است که ممکن است بر کنکور ارشد سال ۹۷ نیز موثر باشد .

* بحث بعدی ایمان داشتن به خودتان است ، من دانشجوی فنی بودم و موضوعی منفی که بین ما رایج هست ، ضعیف بودنمان در درس ریاضی است و یا برخی بچه های نظری ، از ضعیف بودن پایه ی خودشان در درسی مثل حسابداری مالی آزرده خاطر هستند و …. ، همه چیز قابل تغییر است و می توانید به حد مطلوب خودتان برسید ، فقط توکل به خدا و پشتکار را فراموش نکنید و برای چیزی که دوست دارین بجنگین و برنامه داشته باشین .

* متاسفانه جو بدی بر کنکور ارشد حاکم است ، امسال به شخصه خیلی شوک شدم وقتی با سوالات تخصصی برخورد کردم ، هدف از بیان این حرف این است که خودتان را برای مواجه شدن با هر سوال و رویه ای آماده کنید ، آسان ، سخت ، غیر استاندارد ، استاندارد و ….( و به کنکور تنها به دید پلی برای رسیدن به موفقیت نگاه کنید و تعیین کننده نهایی سواد ، علم و موفقیت شما نیست )  .

* حتما در مرحله جمع بندی ، تست های سراسری سنوات قبل(۸۰ به بعد) عمقی و مفهومی کار کنید و با نکات مختلف آشنا شوید (در درس ریاضی و آمار تست سنوات قبل ، جایگاه با اهمیت تری دارد)  + تست های جامعه حسابداران رسمی که اهمیت دارد . برای دانلود تست های کنکور های سال های قبل روی لینک رو به رو کلیک کنید . “دانلود رایگان سوالات کنکور کارشناسی ارشد حسابداری از ۸۰ تا ۹۶

 

حرف نهایی

از تمام دوستان و اساتیدی که من را در این مسیر راهنمایی کردن ، کمال تشکر را دارم و امیدوارم داوطلبان سال آتی ، بهترین نتایج را کسب کنند .

 

7 نظرات

 1. سلام دوست عزیز
  لطفا راجب گرایش های موجود در رشته حسابداری
  معرفی و آینده شغلی هر کدام نیز پست بگذارید.

 2. سلام ، کتاب های مدرسان شریف برای ارشد چگونه است؟

 3. سلام ، من ترس عجیبی نسبت به سوالات کنکور دارم😁 متاسفانه سوالات دو سال پخش نشده ! میشه از آقای ایمان که در سال ۹۴ کنکور داده اند ، سطح سوالات رو بپرسید؟ آیا شبیه گذشته بود؟ یا اگر خودتان اطلاع دارید لطفا اطلاع رسانی کنید❤

 4. مثل همیشه عالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی زیر را جواب بدید *