مصاحبه با ایمان سوخکیان رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 96

مصاحبه با ایمان سوخکیان رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 96

مصاحبه با ایمان سوخکیان رتبه ۲ کنکور کارشناسی ارشد حسابداری ۹۶

به نام خداوند آفریننده ی جهانیان

 

ایمان سوخکیان هستم ، فارغ التحصیل دانشگاه باهنر شیراز با معدل ۱۹.۶۶(رتبه ۳۶ کنکور)  در مقطع کاردانی و همچنین مقطع کارشناسی را در همین دانشگاه با معدل ۱۹.۳۷ ( رتبه ۱ کنکور) پشن سر گذاشتم . در مقطع ارشد  رتبه ۲ گرایش حسابداری و حسابرسی و رتبه ۳ گرایش حسابداری مدیریت را کسب کردم ؛ این موضوع را هم اضافه کنم که در کنکور سال ۹۵ به صورت  آزمایشی شرکت کرده و رتبه ۸۰ را کسب کردم .

کارنامه ایمان سوخکیان رتبه ۲ کنکور کارشناسی ارشد حسابداری ۹۶

توجه کنید : برای مشاهده کارنامه  در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید …

کارنامه ایمان سوخکیان رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 96

نحوه برنامه ریزی مطالعه دروس

از تابستان مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد ۹۶ را آغاز کردم که دروس مد نظرم ، مالی ، ریاضی و آمار بود . مالی را با کتاب دکتر همتی(پیشرفته ۱ و مرور جامع(مباحث مشترک) ) شروع کردم و در کنار آن ، ریاضی و آمار را با منابع هادی رنجبران شروه کردم . بعد از یک ماه دروس حسابداری صنعتی و حسابرسی را به برنامه ام اضافه کردم و کلاس های طرح نوین ریاضی و آمار نیز در مرداد ماه شروع شد . پس از شروع کلاس ها ، ریاضی و آمار را مطابق کلاس پیش رفتم و منابع درس نامه ی من در این دروس ، جزوه ی این کلاس ها بود . روزانه ۵-۶ صفحه حسابرسی ، ۱۰ صفحه حسابداری صنعتی ، ۱.۵ ساعت ریاضی ، ۱.۵ ساعت آمار و مابقی زمان را به حسابداری مالی اختصاص می دادم . پس از گذشت ۲ ماه ، از ابتدای شهریور ماه زبان را با بخش لغت شروع کردم .( اگر به عقب بر میگشتم از ابتدای تابستان شروع می کردم) .

منابع من در این بازه ی زمانی ، حسابرسی مرور جامع ، حسابداری صنعتی مرور جامع ، مالی پیشرفته ۱ دکتر همتی + مرور جامع ، ریاضی و آمار جزوه طرح نوین بود .

از اواسط تابستان ، میانه ۱ و ۲ نشریه سازمان را شروع کردم و در اواخر شهریور ماه کتاب دکتر همتی را تمام کردم . در کنار مطالعه مباحث میانه نشریه سازمان ، مباحث مشترک مرور جامع را نیز مطالعه می کردم . تا قبل از شروع آزمون های آزمایشی ، مرور جامع صنعتی جلد ۱ ، بخش قابل توجهی از مباحث میانه و پیشرفته ۱ ، آمار ۴ فصل اول و ریاضی سرفصل های اصلی را تمام کرده بودم . در آن زمان کلاس ها طرح نوین تمام شده بود و تست زدن را در دروس ریاضی و آمار شروع کردم . منبع تست ریاضی و آمارم به ترتیب ۲۰۰۰ تست دکتر محمودیان و کتاب تست(مشکی رنگ) استاد طورانی بود .

پس از گذراندن آزمون آزمایشی مرحله دو و ناکامی در بحث تلفیق ، مطالعه نشریه سازمان(پیشرفته ۲) را شروع کردم . این نکته هم اضافه کنم که در آن زمان درس حسابداری پیشرفته ۲ را در دانشگاه میگذراندم و رفرنس دانشگاه نشریه سازمان بود .

در این بازه زمانی استاندارد های حسابداری را همزمان با مطالعه درس نامه ، مطالعه می کردم و از راهنمای استاندارد های حسابداری سازمان حسابرسی کمک گرفتم . تا اواخر بهمن ماه ، تمام مطالب را مطالعه کردم و خلاصه نویسی تکمیل شده بود و از آن زمان به بعد ، تاکیدم بر مرور خلاصه نویسی ها و تست زدن زیاد بود .

حدودا ۷۰% ریاضی و آمار هادی رنجبران را برای کنکور کارشناسی نت برداری کرده بودم و به همین دلیل نگرانی از این بابت نداشتم و سرفصل هایی که در کلاس های طرح نوین پوشش داده نشده بود را از این منابع مطالعه کردم .

نکته : تا قبل از شروع آزمون های آزمایشی ، برای مطالعه از قائده خاصی پیروی نمی کردم ولی همزان با شروع آزمون ها ، مطابق سرفصل های آزمون پیش می رفتم .

از بهمن ماه ، آمار کتاب استاد طورانی(۵۰-۶۰ تست) ، ریاضی ۲۰۰۰ تست استاد محمودیان (۲۰-۳۰ تست ) ، صنعتی نکته و مفاهیم(۲۰-۳۰ تست) ، حسابداری مالی ۲۰۰۰ تست(۲۰ تست) و حسابرسی نیز ۲۰۰۰ تست(۲۰-۳۰ تست) کار می کردم و در کنارش ، از روی خلاصه برداری ها مطالعه می کردم .

در تابستان حدودا ۱۰ ساعت به صورت میانگین ، ۷-۸ ساعت در بازه پاییز-زمستان و ۸ ساعت در بهار مطالعه داشتم .

 

بهترین روش مقابله با استاندارد های حسابداری ایران

مناسب ترین راه مطالعه استاندارد های حسابداری ، مطالعه همزمان آن با منبع مورد نظر است ، اگر شخصی فصل تسعیر ارز مرور جامع را مطالعه و یادداشت برداری می کند ، بهترین زمان مطالعه ی استاندارد ۱۶ حسابداری نیز همان زمان است . مطالعه استانداردهای حسابداری با درس نامه به صورت موازی بهترین گزینه ی ممکن است . ( توصیه دوستانه : تا جایی که امکان دارد از راهنمای استاندارد های حسابداری نشریه سازمان حسابرسی استفاده کنید چرا که بهترین بهترین و بهترین منابع هستند) .

نکته : زبان تخصصی کتاب ناصر زاده از اواخر بهمن ماه شروع کردم و حدودا ۲ ماه برایش کافی بود .

 

منابعی که برای یادگیری و کنکور در بازه زمانی تیر- اردیبهشت ماه مطالعه کردم

مالی

 مرور جامع جلد ۱ و ۲ دکتر نوروش و همکاران ، حسابداری میانه ۱جلد ۱ نشریه سازمان حسابرسی ، میانه ۱ جلد ۲ نشریه سازمان حسابرسی ، میانه ۲ نشریه سازمان حسابرسی ، پیشرفته ۱ همتی ، پیشرفته ۱ دکتر خواجوی ، پیشرفته ۲ نشریه سازمان حسابرسی ، راهنمای استاندارد های ۵ و ۴ ، ۱۵ ، ۲۱ ، ۲۲ ، ۲۰ و ۲۳ ، ۲۵ ، ۹ و ۱۶ ، نشریه ۱۲۶ سازمان حسابرسی(حسابداری پیمانکاری) و مباحث جاری دکتر همتی .

صنعتی

 مرور جامع جلد ۱ و ۲ دکتر نوروش و همکاران و نشریه ۱۲۸ سازمان حسابرسی(قیمت گذاری نقل و انتقالات داخلی)

حسابرسی

مرور جامع بر حسابرسی دکتر نوروش و همکاران + جزوه دکتر عالی خانی + جزوه دکتر شهبازی

ریاضی

 جزوه طرح نوین + هادی رنجبران(برخی مباحث از جمله سری ، بسط و بردار)

امار

 جزوه طرح نوین + هادی رنجبران(مباحث تکمیلی)

نکته : اگر هادی رنجبران از قبل خلاصه بر نمیداشتم و یا کلاس طرح نوین نمی رفتم ، کتاب استاد طورانی را انتخاب می کردم ولی ریاضی همچنان کتاب هادی رنجبران کتاب انتخابیم بود

زبان عمومی و تخصصی

 کتاب زیر ذره بین برای عمومی (بخش لغت) + کتاب ناصر زاده(تخصصی)

نکته : در زمستان کلاس طرح نوین زبان موسسه نگاره رفتم که تا حدودی موثر بود و از جزوه آن کمی استفاده کردم .

نکته : این منابعی  در بالا آورده شد ، منابعی است که در این بازه ی حدودا ۱ ساله مطالعه کردم و تمام منابعی که در طول دوران تحصیل مطالعه کردم را پوشش نمی دهد .

 

کنکور آزمایشی و کلاس های کنکور حسابداری

سوالات زیادی در این زمینه طرح می شود که آیا شرکت در کلاس ها کنکور می تواند رتبه شدن مارا تضمین کند و آیا برای شخصی با شرایط من ، کلاس های کنکور می تواند مفید باشد و …..

اول باید اشاره کنم که هیچ ارتباطی میان رتبه شدن یک شخص و کلاس های کنکور وجود نداره ، افراد زیادی بودند که بدون شرکت در کلاس ها کنکور رتبه شدن و برعکسشم کاملا امکان پذیر هست ، اما به نظرم برای یک سری از افراد کلاس های کنکور می تواند مفید باشد :

 • افرادی که از درس فاصله زیادی گرفته اند ، کارمندان بانکی که ۶ سال پیش مدرک کارشناسیشان را گرفته اند و می خواهند برای ترفیع رتبه ، در کنکور ارشد شرکت کنند .
 • افرادی که در درس خاصی ضعیف هستند ، شاید درس ریاضی برای بچه های فنی مصداق این باشد و شرکت در کلاس ها بتواند سینرژی برای دانشجویان باشد و یا دروس تخصصی برای بچه های نظری …
 • افرادی که وقت کمی برای مطالعه دارند ، از جمله افراد شاغل ، متاهل و …. .

تجربه شخصی : من کلاس آنلاین طرح نوین موسسه نگاره را انتخاب کردم ، در دروس ریاضی و آمار شرکت کردم و واقعا برام موثر بوده ، هدف تبلیغ نیست و شرکت در این کلاس ها ، به قضاوت و تصمیم خودتان است .

 

آزمون های آزمایشی

موضوعی که باید اشاره کنم این هست که ۱% هم برای ثبت نام در آزمون های آزمایشی شک نکنید ، هدف از شرکت در این آزمون هارا کسب رتبه ندانید ، بلکه مدیریت زمان ، مدیریت استرس ، تقویت محاسبات ، کشف نقاط ضعف و … اهداف اصلی هستند ، من موسسه نگاره را انتخاب کردم به دلیل طراحان آن ، جامعه آماری مناسب و کیفیت خدمات موسسه اما انتخاب نهایی با خودتان .

 

توصیه میکنم این مطلب رو ببیند :دانلود رایگان سوالات کنکور کارشناسی ارشد حسابداری سال ۹۶ ( کلیک کنید )

 

توصیه ها به دانشجویان و داوطلبان کنکور

۱)  موضوع اول ، اهمیت تست در دروس آمار و ریاضی هست ، بعضا خیلی از دوستان در دام حجم زیادی از درس نامه کتب ریاضی میفتند ، سعی کنید مراقب این موضوع باشین و به جرئت می توانم بگم که ۶۰% مطالب ریاضی ، درس نامه ها اضافه هستن ، با بررسی اجمالی سوالات ریاضی سنوات قبل به این موضوع پی خواهید برد .

۲) درس حسابرسی را دسته کم نگیرین ، خیلی از دوستان مطالعه این درس را به ۳ ماه اخر به تعویق میندازند ، با توجه به تحلیلی شدن این درس این رویه اصلا مناسب نیست و مطالعه آن از ابتدای تابستان به میزان کم و پیوسته ، بهترین حالت است .

۳) برای درس حسابداری مالی وقت قابل توجهی بگذارین ، این درس یکی از استراتژیک ترین و مهم ترین دروس است ، یکی از دروسی است که فهم و یادگیری بسیاری از دروس مقطع ارشد به آن وابسته است ، این درس را دست کم نگیرین و به میزان کافی برایش وقت بگذارین .

۴) حسابداری صنعتی را با تست یاد بگیرین ، این درس تا حدودی شبیه دروس ریاضی و آمار است و تست زیاد نیاز است .

۵) زبان را واقعا جدی بگیرین ، روند چند سال اخیر نشان می دهد که گرایش داوطلبان به این درس بیشتر شده است و سرنوشت خیلی از افراد را مشخص می کند ( تا حدودی مشمول من هم می شود) ، از همان ابتدا برای دروس زبان عمومی و تخصصی وقت بگذارین و مطمئن باشین ثمره اش را در کنکور و مقطع تحصیلی ارشد میبینید .

۶) استراتژی هر درس را بررسی کنید و نسخه یکسانی برای مطالعه تمام دروس نپیچید ، ۱۰۰% رویه ی مطالعه حسابداری مالی و ریاضی متفاوت است (مانند اهمیت تست زدن و خواند درس نامه در هر کدام) .

 

حرف دل

با توجه به افزایش خروجی روز افزون دانشگاه ها ، سعی کنید که هدف اصلیتون یادگیری ، افزایش سواد و درک مفاهیم باشد ، کنکور تنها یک سدی هست که در سر راه موفقت شما قرار دارد و ارتباط معناداری میان سواد شما و رتبه کنکور شما وجود ندارد ، چرا که کیفیت سوالات ، کلید سوالات ، شرایط روحی فرد سر جلسه کنکور و ۱۰۰ عامل دیگر بر نتیجه نهایی کنکور موثر است اما تمام تلاشتان را برای کسب رتبه خوب کنید و مراحل بعدی زندگی از جمله آزمون جامعه ، مصاحبه شغلی ، آزمون دکتری و …  را فراموش نکنید .

* حسابداری در حال حاضر در ایران ، در حال عبور از مسیر پر تلاطمی است ، از یک جهت بحث IFRS  مطرح هست ، از جهتی بحث تغییر مبنای دستگاه های دولتی و تدوین استاندارد های حسابداری بخش عمومی ، از جهتی بحث اضافه شدن احتمالی درس حسابداری دولتی به کنکور حسابداری ارشد و اضافه شدن گرایش بخش عمومی مطرح است و …. . سعی کنید به معتبر ترین منابع اطلاعاتی دسترسی داشته باشین که از آخرین اخبار و تغییرات در روند کنکور ارشد آگاه بشین که خدای ناکرده به عنوان مثال ۵ ماه وقت صرف مطالعه استاندارد هایی نگذارین که در نهایت متوجه تغییرات اساسی در استاندارد های مورد نظر بشین … . کنکور سال ۹۷ ممکن است تحت تاثیر تغییرات در استاندارد هایی قرار بگیرد چرا که برخی پیش نویش ها و ترجمه ها ارائه شده است که ممکن است بر کنکور ارشد سال ۹۷ نیز موثر باشد .

* بحث بعدی ایمان داشتن به خودتان است ، من دانشجوی فنی بودم و موضوعی منفی که بین ما رایج هست ، ضعیف بودنمان در درس ریاضی است و یا برخی بچه های نظری ، از ضعیف بودن پایه ی خودشان در درسی مثل حسابداری مالی آزرده خاطر هستند و …. ، همه چیز قابل تغییر است و می توانید به حد مطلوب خودتان برسید ، فقط توکل به خدا و پشتکار را فراموش نکنید و برای چیزی که دوست دارین بجنگین و برنامه داشته باشین .

* متاسفانه جو بدی بر کنکور ارشد حاکم است ، امسال به شخصه خیلی شوک شدم وقتی با سوالات تخصصی برخورد کردم ، هدف از بیان این حرف این است که خودتان را برای مواجه شدن با هر سوال و رویه ای آماده کنید ، آسان ، سخت ، غیر استاندارد ، استاندارد و ….( و به کنکور تنها به دید پلی برای رسیدن به موفقیت نگاه کنید و تعیین کننده نهایی سواد ، علم و موفقیت شما نیست )  .

* حتما در مرحله جمع بندی ، تست های سراسری سنوات قبل(۸۰ به بعد) عمقی و مفهومی کار کنید و با نکات مختلف آشنا شوید (در درس ریاضی و آمار تست سنوات قبل ، جایگاه با اهمیت تری دارد)  + تست های جامعه حسابداران رسمی که اهمیت دارد . برای دانلود تست های کنکور های سال های قبل روی لینک رو به رو کلیک کنید . “دانلود رایگان سوالات کنکور کارشناسی ارشد حسابداری از ۸۰ تا ۹۶

 

حرف نهایی

از تمام دوستان و اساتیدی که من را در این مسیر راهنمایی کردن ، کمال تشکر را دارم و امیدوارم داوطلبان سال آتی ، بهترین نتایج را کسب کنند .

 

معرفی سه بخش مورد نیاز برای داوطلبین کنکور ارشد حسابداری

خوب اگر الان در حال مطالعه این متن هستید حتما متن مصاحبه را به صورت کامل مطالعه کردید یا شاید هم نیم نگاهی انداخته باشید . در این پاورقی میخواهم بخش های و مطالب مختلفی که برای داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد مهم هستن را به شما معرفی کنم. یکی از مهمترین بخش های سایت بخش سوالات کنکور ارشد سال های قبل می باشد و بعد از آن بخش مشاوره و منابع ارشد حسابداری است که سعی کردیم تاجای ممکن مطالبی که نیاز هستند را برای شما آماده کنیم . سعی میکنیم در ماه های آینده مطالب بیشتری در این بخش ها قرار بدهیم . در صورتی که نیاز به دانلود کتاب و جزوه دارید میتوانید در بخش کتاب و جزوه حسابداری فایل ها مورد نیاز خود را صورت رایگان دانلود کنید . برای مشاهده سایر بخش های سایت میتوانید از بخش دسته بندی سایت استفاده کنید . خوشحال میشویم نقد و انتقادات شما را در خصوص سایت برای ما ارسال کنید . سربلند و سلامت باشید .

‫35 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر،برای کنکور ارشد اگر دولتی و بودجه و حسابرسی رو ۱۰۰بزنیم و بقیه دروس رو زیر ۵۰بزنیم چقد در کنکور ارشد تاثیر داره؟ میتونم دانشگاه دولتی قبول شم؟برای استان تهران؟

  1. سلام وقت بخیر
   این بستگی به سطح رقابت و درصد های سایر شرکت کننده ها داره و نمیشه دقیقا در این خصوص نظری اعلام کرد ولی احتمال قبولی هست

 2. سلام سی دی آموزشی برا دروس ریاضی و آمار ندارید !؟که لازم نباشه کلاس هایه آنلاین شرکت کنیم

 3. سلام خسته نباشید
  از کنکور ۹۹ دروس حسابداری و حسابرسی دولتی، اصول تنظیم کنترل بودجه مجموعا با بیست سوال هم اضافه شده، منابع مناسبی برای این دروس دارید برای معرفی؟
  ضرایب دروس چقدره و اصلا برای مطالعه و صرف وقت مناسب هستن؟

  1. سلام اطلاعات دقیق مربوط به منابع را میتونید از طریق دفترچه راهنمایی سایت سنجش مشاهده کنید . من منابع خاصی در این خصوص نمیشناسم ولی مدرسان شریف میتونه مفید باشه

 4. سلام خسته نباشید.ببخشید میشه برای درس حسابداری مالی منبع معرفی کنین که کامل باشه

 5. سلام،من فقط کتاب حسابداری مالی جلد اولشو مطابق با تغییرات استانداردهای حسابداری98دارم و بقیه کتابام برای سال96هستن میخاستم بدونم تغییرات بقیه دروس بقدری هست که تفاوت خیلی زیاد باشه واقعا نگرانم لطفاً جواب بدین

  1. سلام
   من بررسی نکردم که بدونم تغیرات در چه حدی هست و در این خصوص نظر خاصی ندارم
   سربلند و سلامت باشید

   1. سلام ممنون از پاسخ تون،برای حسابرسی علاوه بر کتاب دکتر نوروش برای تسلط به تستها و زدن درصد بالای60چه کتاب دگ ای رو معرفی میکنید ؟

    1. سلام
     به نظرم برای حسابرسی سعی کنید با دقت کامل کتاب را چندبار بخونید و تست های 10 الی 12 سال گذشته را کار کنید

 6. با سلام.سوالات ۹۹ براساس استاندارد های قدیم هست یا جدید
  و اینکه با توجه ب بازه ۴ ماهه ای ک من برای کنکور دارم چه کتابی رو واسه صنعتی پیشنهاد میدهید؟

  1. سلام وقت بخیر
   احتمالا بر اساس استاندارد های جدید هستن و مدرسان شریف کتاب خوبی هست

 7. سلام برای خرید از نشریه های سازمان چجوری باید اقدام کنم؟

 8. سلام به نظرتون کتاب حسابداری صنعتی کانون منبع درستی برای ارشد هست؟

 9. ممنون از جوابتون به نظرتون خوندن نشریات مختلف منبع درستی برای کنکور ارشد هست یا نه اخه دوستی به گفت باید کتاب های اصلی رو مطالعه کنم

  1. سلام
   خیر به نظرم نیازی نیست تمامی منابع رو بخونید و سعی کنید یک دسته از منابع رو انتخاب کنید و تمرکزتون رو بزارید روی یک دسته از منابع … مثلا اگر مرور جامع را برای صنعتی میخونید نیازی نیست مدرسان اون رو هم بخونید یا کتاب های دیگه رو همینطور …
   در کانال تلگرام سایت به ادرس irhesabdaran عضو شوید

 10. سلام به نظرتون نشر پردازش منبع خوبیه برای ارشد حسابداری؟

 11. سلام ممنون از توضیحات کاملتون،یک سوال داشتم،بنده امسال یعنی کنکور ارشد 97 تربیت بدنی روزانه قبول شدم ،اما بنا به دلایلی ترم دو انصراف از تحصیل می‌خوام بدم و در ارشد حسابداری شرکت کنم،و اینو می‌دونم از کنکور روزانه 98 معاف هستم،سوال من اینجاست اگر من در کنکور ارشد 99 روزانه قبول بشم باید شهریه پرداخت کنم؟لطفا کمکم کنید ممنون

  1. پشتیبانی سایت گفت:

   سلام
   اگر روزانه قبول بشید نیازی به پرداخت شهریه نیست

 12. باسلام میتونم بپرسم بهترین دانشکده هابرا حسابداری کجاها هست

  1. سلام
   تهران ، شیراز ، اصفهان … البته سایر دانشگاه ها هم خوب نیستند و معمولا اکثرا در یک سطح هستن

 13. با سلام می خواستم بدونم بنظر شما کتاب های دکتر نوروش واسه آزمون استخدامی هم مناسب هستند یا نه

  1. عارف نبی زاده گفت:

   سلام
   بله کتاب منباسی هست برای یادگیری مطالب مرتبط

 14. جناب سوخکیان در حال حاضر چه دانشگاهی و چه گرایشی میخونند؟

 15. سلام دوست عزیز
  لطفا راجب گرایش های موجود در رشته حسابداری
  معرفی و آینده شغلی هر کدام نیز پست بگذارید.

  1. عارف نبی زاده گفت:

   سلام
   در اولین فرصت این بخش رو افتتاح میکنیم

 16. نور بردی گفت:

  سلام ، کتاب های مدرسان شریف برای ارشد چگونه است؟

  1. عارف نبی زاده گفت:

   سلام
   بله منابع خوبی هستن

 17. سلام ، من ترس عجیبی نسبت به سوالات کنکور دارم? متاسفانه سوالات دو سال پخش نشده ! میشه از آقای ایمان که در سال ۹۴ کنکور داده اند ، سطح سوالات رو بپرسید؟ آیا شبیه گذشته بود؟ یا اگر خودتان اطلاع دارید لطفا اطلاع رسانی کنید❤

  1. پشتیبانی سایت گفت:

   سلام
   سوالات مثل سوالات سال های قبل بودند ، سعی کنید نمونه سوالات موجود را بررسی و مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا