بهترین روش تست زدن در کنکور حسابداری

بهترین روش های تست زدن در آزمون های حسابداری

بهترین روش تست زدن در کنکور حسابداری

دوطلبان کنکور حسابداری به چه روشی باید به سوالات پاسخ بدهند

 

خیلی از دانش آموزا ن امتحان‌های چندگزینه ای (تستی) را از امتحانات تشریحی آسان‌تر می‌دانند. اما امتحانات چندگزینه ای واقعاً می‌توانند خیلی سخت باشند و به همین صورت هم هستند. چون در امتحانات چندگزینه ای سؤالات زیادی مطرح می‌شود پس دانش آموزان مجبور هستند که از گستره‌ی وسیع‌تری از مطالب (نسبت به امتحانات تشریحی)، آگاه باشن و ازجزئیاتی مثل تاریخ‌های ویژه، نام‌ها یا لغات آگاهی داشته باشند. دانش آموزا به راحتی نمی توانن در یک امتحان چندگزینه ای بلوف بزنند. به علت این که در نوشتن سؤالات چندگزینه ای خوب به نکات مختلف توجه می‌شود پس به همین علت، دانش آموزا ن با ریسک بیشتری خخود قرارداد روبرو هستندبرای اینکه داوطلب درکنکور موفق عمل کند، باید تمرین تست‌های مختلط، را در برنامه  مطا لعاتی خود قرار دهند. اگر در پاسخ دادن به تستی دچار مشکل شدید، باید به سراغ کتاب یا جزوه تان بروید و دوباره مبحث مربوط به آن تست را بخوانید تا هیچ نکته مبهمی در ذهنتان باقی نماند.

 

بهترین روش تست زدن در کنکور حسابداری

برخلاف آنچه معمول است و به دانش آموزان گفته می‌شود درسی را که بیشتر می‌دانید ابتدا حل نمائید باید گفت با روش علامت گذاری و به همان ترتیب دفترچه شروع به حل تست در آزمون نمایید  زیرا با این کار به طور نا خودآگاه در درسی که بیشتر بلد هستید بیشتر تست حل می‌کنید. اعتقاد ما اینست که هر داوطلب حداقل ۲ بار و حداکثر ۳ بار بایستی تست‌ها را در آزمون مرور کند. بنابراین یکبار مرور تست‌ها در جلسه کنکور به همان اندازه مضر است که چهار یا پنج بار مرور کردن آنها، دلیل آن هم این است که در یک بار مرور کردن داوطلب بی آنکه دست خودش باشد تعدادی از تست‌ها را که قادر به حل آنهاست رها می‌کند. (بخاطر عامل اضطراب و زمان) این داوطلب از احتمالات علمی هم در زدن تست‌ها محروم است و خدای ناکرده در صورتی که اشتباهی در زدن تست‌ها انجام داده باشد، متوجه آن نخواهد شد .

 اگر بیش از ۳ بار مرور کنید، مرور بیش از حد باعث خستگی شدید وسردرگمی خواهد شد.

 

مرور اول: تست زدن در کنکور حسابداری

زمان برای مرور را ۳۰دقیقه (یا نیمی از کل وقت آزمون) در نظر می‌گیرید بایستی در این ۳۰ دقیقه تا آخرین تست برسید. در مرور اول از این اولین تست شروع کرده و ابتدا شروع به زدن ۳ دسته از تست‌های ذیل می‌کنید :

۱-تست‌های کوتاه

۲-تست‌هایی را که در آنها به توانایی خود اعتماد کامل دارید

۳-تست‌هایی که از درستی گزینه مناسب مطمئن هستید.

در مرور اول هر تستی را که حل می‌کنید کنار یا روی شماره تست در دفترچه سؤالات علامت تیک  (  Ö)  می‌زنید و بلافاصله گزینه درست را وارد پاسخنامه می‌کنید، ارزش تست‌های یک درس یکسان است پس ابتدا تست‌های آسان را حل کنید با این کار تعداد تست‌های حل شده افزایش یافته و باعث ایجاد اعتماد به نفس و روحیه بالا ترمی شود.

 اصولاً باید در هر درس، سئوالات از آسان به مشکل تنظیم شوند، اماظاهرا در سئوالات کنکور چنین نظمی وجود ندارد. تصور نکنید که همه چیز باید بر وفق مراد باشد. دیده شده دانش آموزانی که با آمادگی خوب درسی سر جلسه حاضر شده اند، به محض مواجهه با چند سوال سخت پی در پی، سر رشته کار را گم کرده و حتی بقیه را هم نتوانسته اند خوب جواب دهند. این آمادگی ذهنی را در خود ایجادکنید که ممکن است با هر احتمالی روبرو شویدو…. پس دستپاچه نشوید.

باید عادت کنید که از روی بعضی تست‌ها بگذرید. این نه تنها نشانه ضعف شما نیست، بلکه بیانگر مهارت و دانش بالای فرد است اگر بعد از چند سئوال اول یک درس، به خاطر اضطراب یا هر علت دیگری، فکر کردید قادر نیستید به سوال های آن درس پاسخ دهید، سوال های آن درس را کنار گذاشته و به سراغ درس دیگری بروید. پاسخ دادن به سوال های درس دیگر، به شما احساس آرامش و اطمینان خاطر می‌دهد و بعد می‌توانید با آمادگی بیشتری بار دیگر سراغ سوال های درسی که مطلب آن برای مدتی از صفحه ذهنتان پاک شده بود بروید کنار یا روی شماره تست‌هایی که قادر به حل آنها هستید اما احتیاج به تفکر یا عمل بیشتری دارید علامت ( Ñ )و کنار یا روی شماره تست‌هایی که قادر به حل آنها نیستید و به نظرتان خیلی مشکل و وقت گیر هستند علامت  (؟) را می‌زنید. دقت شود که ۳ علامت فوق را روی شماره تست‌ها در دفترچه سؤالات بزنید و نه روی فرم پاسخنامه کامپیوتری

ممکن است در مرور اول داوطلب تستی راحل کندو یا  تست را خوانده  و بتواند یک یا دو گزینه غلط را از جواب‌ها حذف کند  برای جواب دقیق‌تر احتیاج به وقت بیشتری داشته باشد. داوطلب در این حالت بهتر است در دفترچه سؤالات گزینه‌ها را علامت بزند (مثلاً روی آنها علامت غ بنویسید) و بعد دور شماره تست  خط بکشیدو یا استفاده از احتمال در مرور دوم اقدام به حل نمایید.

در مرور اول نیمی از وقت بایستی صرف شود و در حالت نرمال و مناسب بایستی در دروس عمومی ۳۵ % الی ۵۰ % تست‌ها و در دروس اختصاصی ۲۰ % الی ۴۰ % تست‌ها را جواب داده شود.

اگر داوطلب در مرور اول از حداقل‌های فوق کمتر تست زده باشد سطح علمی اش ضعیف بوده و بایستی در مورد بالا بردن سطح علمی خود فکر جدی کند.

 

مرور دوم: تست زدن در کنکور حسابداری

در مورد دوم می‌توانید یک سوم زمان را در نظر بگیرید و این بار به تست‌هایی که علامت ( Ñ)  خورده اند جواب می‌دهیم. در این مرحله داوطلب بایستی در دروس عمومی ۲۰ % تا ۳۰ % تست‌ها و در دروس اختصاصی ۱۰ % تا ۳۰ % تست‌ها را جواب دهد.

اگر در این مرحله داوطلب با تستی روبرو شود که با علامت (  Ñ ) همراه است  ولی قادر به حل آن نباشد، در این حالت داوطلب بهتر است زمان را از دست نداده و روی علامت (  Ñ )    علامت  (؟ ) گذاشته ، دیگر به آن تست باز نگردد.

در مرور دوم داوطلب در صورتی که در برابر تستی قرار گیرد که قادر به حل دقیق آن نبوده  و تنها می‌تواند یک یا دو گزینه آنرا حذف نماید (بین سایر گزینه‌ها مردد باشد) بهتر است یکی از گزینه‌ها (که احتمالاً درست است) را انتخاب کند. (روی علامت ۰ کنار شماره تست، علامت √  زده شود)

توجه:
در مرور دوم هر تستی را که گزینه اش را وارد پاسخنامه می‌کنید با گذاشتن علامت (√)  روی علامت (  Ñ )  از رده تست‌ها خارج کنید. بنابراین در پایان مرحله دوم ممکن است ۱۰ سوالی قبلی به صورت زیر علامت گذاری شود:

ممکن است داوطلب با مرور کار جوابگویی به تست‌ها را تمام کند که زیاد ایراد ندارد. این داوطلب تا همین جای کار می‌تواند مطمئن باشد که در حد توان در زدن تست‌ها درست عمل کرده چرا که دوبار تست‌ها را مرور کرده است

 

مرور سوم: تست زدن در کنکور حسابداری

در مرور سوم که یک ششم برای آن وقت داریم.به تست‌هایی که علامت؟ خورده است می‌پردازیم. در این مرحله که هم زمان آن کم و هم تست‌ها مشکل، امکان تست زدن کمتر می‌باشد. ولی بهتر است در این مرحله هم با استفاده از قانون احتمالات و بهره گیری از حذف یک یا دو جواب غلط به هر طریق ممکن و در حد امکان ساده (که زمان کمی هم بگیرد) از توان علمی فرد در کسب نمره و درصد بهتر استفتده کنیم. در این مرور بایستی در دروس عمومی   ۵% الی ۱۰ % تست‌ها را جواب دهید.

تذکر: طبق نمودار و عمل سه مرحله ای فوق داوطلب ما به ترتیب در دروس عمومی ۶۵ % الی    ۹۵% و در دروس اختصاصی ۴۵ % الی ۸۰ % تست‌ها را جواب داده است که کاملاً رضایت بخش است.

این روش تست زدن که جنبه تجربی علمی داشته و داوطلب برای استفاده بهتر بایستی براین روش مسلط شده و از شروع مطالعه برای کنکور سراسری تا شرکت در  جلسه آزمون سراسری چندین بار روش فوق را آزمایش نماید. (البته در دفعات اول که این روش را به کار می‌برید زمان زیادی تلف خواهد شداما به تدریج با تمرین این روش در منزل مدیریت زمان را خواهید آموخت)

اگر فرصتی باقی بود زمانی برای مرور تست‌ها کنار بگذارید، ولی پاسخ‌ها را عوض نکنید، مگر این که اطمینان حاصل کنید که پاسخ شما غلط بوده است. فراموش نکنید که آخر امتحان ذهن شما خسته‌تر است واحتمال اشتباه بیشترخواهدبود (همیشه اولین فکری که به ذهن می‌رسد احتمال بیشتری دارد تا درست باشد البته اگه تسلط نسبی داشته باشید)

 

دقت در  هنگام تست زدن در کنکورهای حسابداری :

برای افزایش دقت خود در هنگام پاسخ به سوالات آزمون ها سعی کنید سوالات را یک به یک بررسی و جواب دهید و به هیچ عنوان همه سوالات را باهم نخوانید چون این کار باعث می شود شما سردرگم شوید و تمرکز شما را به شدت پایین می آورد.هر سؤال، را با دقت بخوانید و سعی کنید ابتدا دقیقاً بفهمید که چه موضوعی در سؤال مطرح شده است. اعتقاد بر این است که حدود پنجاه درصد از جواب در خود سؤال پنهان هست.در پاسخ به سؤال‌های چهار گزینه ای باید دقت کنید که خانه را اشتباه پر نکنید.

 

موارد کلیدی که در جلسه کنکور باید به آنها دقت کنید ؟

 • ۱-دقت به سؤال‌هایی که آخر آنها به کلمه ” می‌شود ” و ” نمی‌شود ” ختم می‌شود.
 • ۲-دقت کردن به سوالاتی که طراح «صحیح نیست» را محور اصلی سوال خود قرار داده است.
 • ۳-هرگاه لغاتی مانند (همیشه، اغلب، برخی اوقات، هرگز، تنها، فقط، باید، بطور لازم، بطور کامل، و…) در جمله بکار روند ممکن است معنی جمله را عوض کنند. بنابراین همیشه به لغات کلیدی و حساس در جملات دقت بیشتری داشته باشید
 • ۴-در آزمون‌های چهار گزینه ای معمولاً چهار گزینه شباهت زیادی به هم دارد و ممکن است داوطلب با خواندن اولین گزینه، آن را صحیح بداند و از خواندن سه گزینه دیگر صرف نظر کند. توجه داشته باشید که چهار گزینه را حتماً بخوانید و با مقایسه آنها با یکدیگر صحیح‌ترین گزینه را انتخاب کنید. در بعضی سئوالات تمام گزینه‌ها صحیح است. اما  یک گزینه صحیح‌تر بوده  و در اصل کامل‌ترین جواب را به ما می‌دهد.  بنابراین بایستی:  تمام گزینه‌ها را مطالعه نمائید تا گزینه ای را که جواب تست را به صورت کامل‌تر بیان می‌کند، انتخاب نمایید.
 • ۵-در موقع حدس زدن معمولاً اولین حدس شما درست است. بنابراین زیاد وسواس به خرج ندهید تا جواب را عوض کنید؛ مگر در مواقعی که مطمئن هستید.
 • ۶-صورت تست یا سوال را طوری با دقت بخوانید که اولاً: منظور سوال و خواسته تست را دقیق متوجه شوید.دوماً: مراحل حل از مفروضات تا یافتن مجهول را متوجه شوید.
 • ۷-در زمان ثبت گزینه صحیح در پاسخنامه حتما دقت داشته باشید که گزینه اشتباه را علامت نزنید
 • ۸-شک نکنید که داوطلبانی که مطالعه دقیق و کامل داشته اند  هم همه سوالات را پاسخ نمی دهند.
 • ۹-سؤال‌هایی را که احساس می‌کنید اشتباه پاسخ داده اید، یک بار دیگر با دقت بیشتر بررسی کنید.
 • ۱۰-هر ۱۰ تست که در پاسخ نامه وارد کردید یک بار پاسخ نامه را کنترل کنید.
 • ۱۱-زمانی که مشغول پاسخ دادن به یک سئوال هستید فقط به همان سئوال فکر کنید و در فکر سئوال قبلی یا بعدی نباشید.
 • ۱۲-در حل تست بهتر است با گزینه‌ها حرکت نکنید اما روش حذف گزینه را هم بکار برید.
 • ۱۵-اگر حوصله اش را دارید و عجله نمی‌کنید، سعی کنید وقتی صورت مسئله را خواندید، قبل از نگاه کردن به گزینه‌ها، جواب را حدس بزنید. این کار، سرعت عمل شما را در پاسخ گویی به تست‌ها افزایش می‌دهد. حتی در صورتی که حدس شما درست از آب در آمد و پاسخ شما بین گزینه‌ها وجود داشت، باز هم حتماً سایر گزینه‌ها را بخوانید.
 • ۱۶-یک توصیه مهم برای افزایش مهارت تست زنی در کنکور این است که در چند روز پایانی، هرروز یک نمونه از مجموعه تست‌های کنکور سال‌های قبل را از طریق بخش سوالات کنکور حسابداری دانلود و مرور کنید

 

اعتماد به نفس در زمان تست زدن در آزمون‌های حسابداری :

 اعتماد به نفس داشته باشید حتی بد نیست در اینجا کمی هم از خودراضی باشید و بگویید وقتی که این سوال ها برای من دشوار است وای به حال دیگران! داشتن روحیه، در هر مسابقه ای سرنوشت ساز است. از جمله در کنکور. در سر جلسه آزمون، آرامش خود را حفظ کنید و با سایر شرکت کنندگان کاری نداشته باشید

باید بر اعصاب خود تسلط داشته باشید و درست مانند یک شطرنج باز ماهر یا یک فرمانده نظامی در سخت‌ترین شرایط تصمیم بگیرید که چه کار کنید و بهترین کار در هر لحظه کدام است. در هر لحظه باید تشخیص دهید، کدام تست را باید رها کرد، به کدام تست جواب داد و چگونه زمان را تنظیم نمود.

در هر درس به دنبال سؤال‌هایی بگردید که جواب آنها را می‌دانید. اگر در یک درس فقط سه یا چهار سؤال را پیدا کردید که می‌توانستید جواب دهید، امیدوار باشید. با همین شرایط هم می‌توانید نتیجه ای در حد خودتان بگیرید.

اگر سؤالات از حد معمول دشوارتر باشد معمولاً داوطلبان قوی بیشتر لطمه می‌خورند. بنابراین به این فکر نباشید که به تمام سؤالات پاسخ دهید. ممکن است. سؤال اول یک درس خیلی دشوار، وقت گیر یا کاملاً ابتکاری باشد و اگر شما قصد جواب دادن به تمام سؤالات را داشته باشید مضطرب و آشفته خواهید شد. پس از همین حالا خود را آماده کنید که ممکن است به چند سؤال متوالی پاسخ ندهید و بدون نگرانی از آنها عبور کنید.

در سر جلسه آزمون به اینکه چرا کم مطالعه کردم یا کاش این قسمت را خوانده بودم فکر نکنید آن زمان از دست رفته است به دانش خود مراجعه کنید و با دیدی روشن پاسخ دهید.

 

اضطراب و نگرانی در جلسه کنکور:

 اولین و مهم‌ترین مشکلی که شما در پاسخگوئی به تست‌ها با آن مواجه شوید، مسئله اضطراب و نگرانی است. این مسئله کم و بیش برای هر داوطلب چه در وضعیت درسی مطلوب و بالعکس، به‌ویژه موقعی که نتیجه آزمون مهم بوده و در سرنوشت شغلی و یا تحصیلی اثر مستقیم داشته باشد، وجود دارد و اما آیا اضطراب می‌تواند در نتایج آزمون‌های شما مؤثر باشد یا خیر. یعنی اضطراب در ابتدا تا حد کمی باعث بهتر شدن عملکرد شخص می‌شود. ولی از حد مختصری که تجاوز کرد مانع فعالیت‌های درست ذهنی می‌گردد.

 

🟨🔰🟨لطفا نظرات خود را در خصوص این پست از طریق بخش نظردهی زیر برای ما ارسال کنید. نظرات شما باعث دلگرمی ما و ارایه پست های بیشتر می باشد.

‫19 دیدگاه ها

 1. ممنون از مطالب مفیدتون… خیلی خوب بود

 2. سلام واقعا این مقاله توی این ایام لازم بود سایتتون حرف نداره لطفا به پیام من در خصوص مدیریت انجمن جواب بدین منتظرم

 3. سلام ادمین جان ممنونم که از طریق تلگرام به من خبر دادی.. ولی این متنش زیاده اخه .نمیشد خلاصه اش کنی ؟ یا ظبطش میکردی که بشه گوشش داد؟ لطفا برام دعا کنید

 4. سلام و خسته نباشید خیلی ممنون بابت مطلب فوق العاده خوبتون خیلی از اضطرابم کم کرد موفق باشین

  1. سلام خدمت شما
   ما هم از شما ها بابت نظرات خوبتون ممنونیم که باعث دلگرمی ما به ادامه کار میشه… با ارزوی موفقیت برای شما

 5. باید برم پرینت بگیرم برای خوندن.واقعا ممنونم از اینکه به فکر ما هستید. امیداورام به هرچه میخواین برسی اقا عارف

  1. حتما پرینت بگیر و بخون میلاد جان،چون مقاله خوبی هستش و بقیه کاربران هم تاییدش کردن….
   موفق باشید

 6. خوب بود ولی به نظرم قبلیا بهتر بودن

 7. seyedalimoallemy گفت:

  خوب بود استفاده بردم ازش ممنون سید عارف

 8. alireza louragi گفت:

  ممنونم ادمین جان..پارت اولشو خوندم عالی بود..سعی میکنم کم کم بخونمش اخه یکم طولانیه.مرسی که به فکر مایی

 9. علیرضا کریمی گفت:

  مطلب کامل و مفیدی بود ممنون. با آرزوی موفقیت برای دوستان کنکوری…

 10. سلام ممنون ازمطالب خوبتون خیلی کمکم کرد فقط یه دونه سوال داشتم اخباراعلام کرده کسایی که توکنکورشرکت میکنن همشون قبول میشن ایااین خبرصحت داره؟؟؟؟؟

  1. سلام بله تماما قبول میشن ولی منظورش تمام دانشگاه ها بود مثل غیر انتفاعی -ازاد-پیام نور-دولتی… موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا