آموزش تابع ACCRINT در اکسل

accrint function in excel

آموزش تابع ACCRINT در اکسل

آموزش تابع ACCRINT در اکسل

محاسبه نرخ بهره دوره‌ای اوراق قرضه با ACCRINT

 

در پست قبلی سایت برای شما آموزش تابع TBILLPRICE را قرار دادیم که میتوانید آن را مطالعه کنید و در این پست از سایت دانشجویان حسابداری ایران برای شما آموزش تابع ACCRINT در اکسل را به صورت کامل قرار دادیم که برای مشاهده توضیحات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

ACCRINT  : محاسبه نرخ بهره دوره‌ای اوراق قرضه

اوراق قرضه اسنادی است که به موجب آن شرکت انتشاردهنده متعهد می‌شود مبالغ مشخصی (بهره سالانه) را در زمان‌هایی خاص به دارنده آن (خریدار اوراق قرضه) پرداخت کند و در زمان مشخص (سررسید) اصل مبلغ را باز پرداخت کند. دارنده اوراق به عنوان بستانکار حق دریافت اصل و بهره آن را دارد؛ اما هیچ مالکیتی در شرکت ندارد.

اوراق قرضه یکی از انواع اوراق بهادار است که بر اساس آن شخصی که صادرکننده اوراق است به خریدار اوراق قرضه بدهکار است و باید مبلغی که خریدار پرداخت کرده است را در زمان سررسید به آن بازگرداند. ضمناً هر اوراق قرضه نرخ بهره‌ای دارد که شخص صادرکننده آن باید در بازه‌های زمانی مشخص و از پیش تعیین شده مبلغ مربوط به این بهره را به شخص خریدار اوراق قرضه پرداخت کند.

 

نرخ بهره اوراق قرضه

نرخ بهره اوراق قرضه: نرخ بهره‌ای است که بر مبنای ارزش اسمی اوراق قرضه، پرداخت می‌شود. این نرخ در طول دوره عمر خود ثابت است ولی در صورت تغییر اعلام خواهد شد.  اما بر اساس اولین توابع از توابع اکسل به روش زیر می‌توان بهره دوره‌ای اوراق قرضه را محاسبه کرد.

 

ورودی‌های تابع ACCRINT در اکسل

  • تاریخ صدور (issue): تاریخی است که برگ اوراق صادر شده است.
  • تاریخ اولین بهره (first_interest): تاریخ اولین بهره برگ اوراق.
  • تاریخ تصفیه (settlement) : تاریخ سررسید اوراق قرضه
  • نرخ (rate) : نرخ سالانه برگ اوراق
  • ارزش اسمی (Par ) : یک ورودی اختیاری که نمایانگر ارزش اسمی برگ اوراق است. در صورتی که در نظر گرفته نشد، مقدار پیش‌فرض آن ۱۰۰۰ در نظر گرفته خواهد شد.
  • فراوانی (Frequency) : تعداد پرداخت‌های برگ اوراق در طی سال (باید برابر با ۱، ۲ یا ۴ باشد)
سالانه شش ماه یک‌بار چهار ماه یک‌بار
عدد ۱ عدد ۲ عدد ۴
  • مبنا: یک ورودی اختیاری که نشان‌دهنده مبنای شمارش روز برای استفاده در محاسبات است. مقداری که می‌توان برای آن قرار داد و مفهوم آنها به شرح زیر است:
Basis Day count basis عدد مبنای شمارش روز
۰ or omitted US (NASD) 30/360 ۰ آمریکا = ماه ۳۰ روز و سال ۳۶۰ روز
۱ Actual/actual ۱ ماه به‌صورت واقعی و سال به‌صورت واقعی
۲ Actual/360 ۲ ماه به‌صورت واقعی و سال ۳۶۰ روز
۳ Actual/365 ۳ ماه به‌صورت واقعی و سال ۳۶۵ روز
۴ European 30/360 ۴ اروپایی= ماه ۳۰ روز و سال ۳۶۵
  • روش محاسبه (frequency ) : یک ورودی اختیاری که مشخص کننده نحوه انجام محاسبه مجموع بهره تعلق گرفته در تاریخ تصفیه پس از تاریخ اولین بهره است. این ورودی می‌تواند مقادر True یا False (یک مقدار منطقی) دریافت کند. مقدار True برای آن (یا مقدار یک) منجر به بازگرداندن مقدار بهره تعلق گرفته از زمان صدرو تا تاریخ تصفیه خواهد شد. در حالی که مقدار False (یا مقدار صفر) برای آن منجر به بازگرداندن مقدار بهره تعلق‌گرفته از زمان تاریخ اولین بهره تا تاریخ تصفیه خواهد شد. در صورتی که مقدار آن تعیین نشود، اکسل به‌صورت پیش‌فرض آن را True در نظر خواهد گرفت.

 

 نحوه نوشتن فرمول تابع ACCRINT در اکسل

=ACCRINT(issue;first_interest;settlement;rate;par;frequency)

 مثال تابع ACCRINT در اکسل

برای یک مثال اطلاعات زیر در دسترس است. مطلوب است محاسبه نرخ بهره دوره‌ای اوراق قرضه:

آموزش تابع ACCRINT در اکسل

 

برای محاسبه نرخ بهتر بر اساس این تابع مالی، در کنار نوار فرمول بار روی دکمه   کلیک می‌کنیم تا بخش مربوط به فرمول ها یا پنجره Insert Function اجرا شود. مانند تصویر زیر :

آموزش تابع ACCRINT در اکسل

 

بعد از باز شدن پنجره  Insert Function شما متوانید با جستجو و انتخاب تابع ACCRINT و کلیک‌کردن روی دکمه OK پنجره مربوط به توضیحات و ورود اطلاعات را مشاهده کنید.

آموزش تابع ACCRINT در اکسل

 

بعد از باز شدن پنجره مربوط به این تابع می‌توانید اطلاعات مربوط به هر بخش را همان‌طور که در صفحات قبل توضیح دادیم وارد کنید. مانند تصویر زیر:

آموزش تابع ACCRINT در اکسل

 

و با کشیدن به سمت پایین نوار پیمایش سمت راست آرگومان‌های این تابع در ادامه را هم باید مثل تصویر زیر انتخاب کنید.

آموزش تابع ACCRINT در اکسل

و در نهایت روی دکمه OK بزنید تا جواب نهایی به دست بیایید. جواب ۲۰.۰ می باشد.

 

آیا می‌خواهید مهارت‌های اکسل خود را به سطح بالاتری برسانید؟

نرم افزار اکسل یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار های اداری دنیا است که این نرم افزار در حوزه حسابداری های کاربرد های بسیار زیادی دارد که حتی میتوان این نرم افزار را دست راست حسابداران و حسابرسان و مدیران مالی دانست و به خاطر اهمیت زیادی که دارد یادگیری آن بسیار ضروری است و ما در دوره آموزش اکسل در حسابداری را به صورت صفر تا صد آموزش دادیم که پیشنهاد میکنم توضیحات این دوره را مشاهده کنید.

منبع : کتاب توابع مالی اکسل تالیف عارف نبی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا