آموزش تابع NOMINAL در اکسل

آموزش تابع NOMINAL در اکسل

آموزش تابع NOMINAL در اکسل

محاسبه نرخ بهره اسمی سالانه در نرم افزار اکسل

 

تابع NOMINAL در اکسل به شما کمک می‌کنه که نرخ بهره اعلامی رو برای یک معامله یا قرارداد مالی حساب کنید. به زبون راحت‌تر، این تابع به شما می‌گه که اگر بدونید نرخ بهره و تعداد دوره‌های پرداخت یک معامله، می‌تونید ببینید نرخ بهره اعلامی چقدره.

 

NOMINAL : نرخ بهره اسمی سالانه

تابع مالی NOMINAL در نرم‌افزار اکسل عکس تابع EFFECT عمل می‌کند. یعنی زمانی که نرخ بهره موثر سالانه را داشته باشیم و بخواهیم نرخ بهره اسمی سالانه را محاسبه کنیم می‌توانید از این تابع در اکسل استفاده کنیم.

 

ورودی‌های تابع NOMINAL در اکسل

Effect_Rate نرخ بهره موثر سالانه می‌باشد که به صورت عددی می‌باشد و واردکردن آن الزامی است.
npery تعداد دوره: در این آرگومان تعداد دوره های مرکب شدن در سال وارد می گردد که بایستی عددی صحیح و مثبت باشد.

 

فرمول تابع NOMINAL در اکسل

=NOMINAL (effect_rate, npery)

=NOMINAL(تعداد دوره , نرخ بهره موثر )

 

مثال تابع NOMINAL در اکسل

با توجه به اطلاعات جدول زیر ، نرخ بهره اسمی سالانه را محاسبه کنید.

آموزش تابع NOMINAL در اکسل

 

برای محاسبه نرخ بهتر بر اساس این تابع مالی، در کنار نوار فرمول بار روی دکمه   کلیک می‌کنیم تا بخش مربوط به فرمول ها یا پنجره Insert Function اجرا شود. مانند تصویر زیر :

آموزش تابع NOMINAL در اکسل

 

بعد از باز شدن پنجره  Insert Function شما متوانید با جستجو و انتخاب تابع NOMINAL و کلیک‌کردن روی دکمه OK پنجره مربوط به ورود اطلاعات و آرگومان‌ها  را مشاهده کنید که باید بر اساس توضیحات بالا باید اطلاعات مربوط به سلول‌های که اطلاعات در آنها وارد شده را در فیلدهای اکسل مشخص کنیم. مانند تصویر زیر:

آموزش تابع NOMINAL در اکسل

 

 جواب نهایی این مثال ۴۸ درصد می‌باشد. توجه داشته باشید که این تابع برعکس تابع قبلی عمل میکند و مثالی که در این تابع استفاده شده است. جواب مثال آموزشی تابع EFFECT می‌باشد. فرمول خطی این مثال را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

فرمول خطی  مثال

=NOMINAL(B1؛B2)

 

آیا می‌خواهید مهارت‌های اکسل خود را به سطح بالاتری برسانید؟

نرم افزار اکسل یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار های اداری دنیا است که این نرم افزار در حوزه حسابداری های کاربرد های بسیار زیادی دارد که حتی میتوان این نرم افزار را دست راست حسابداران و حسابرسان و مدیران مالی دانست و به خاطر اهمیت زیادی که دارد یادگیری آن بسیار ضروری است و ما در دوره آموزش اکسل در حسابداری را به صورت صفر تا صد آموزش دادیم که پیشنهاد میکنم توضیحات این دوره را مشاهده کنید.

منبع : کتاب توابع مالی اکسل تالیف عارف نبی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا