آموزش تابع NPV در اکسل (خالص ارزش فعلی)

آموزش تابع NPV در اکسل (خالص ارزش فعلی)

آموزش خالص ارزش فعلی در نرم افزار اکسل با تابع NPV

 

در پست قبلی سایت آموزش تابع DISC در اکسل را قرار دادیم که میتوانید آن را مشاهده کنید و در این پست از سایت دانشجویان حسابداری ایران قصد داریم آموزش خالص ارزش فعلی در نرم افزار اکسل با تابع NPV را آموزش بدیم. برای مشاهده توضیحات بیشتر و آشنایی با تابع NPV در اکسل در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

NPV : محاسبه خالص ارزش فعلی

NPV  مخفف عبارت NET PRESENT VALUE به معنی ارزش فعلی خالص است. این تابع در واقع ارزش فعلی خالص جریان‌های نقدی یک پروژه سرمایه‌گذاری را که قرار است در آینده اتفاق بیفتد با استفاده از یک نرخ تنزیل محاسبه می‌کند. برای استفاده از تابع NPV در اکسل می‌بایست ابتدا خالص جریان‌های نقدی مربوط به هر سال را محاسبه کنید و سپس مقدار جریان هر سال را به‌عنوان پارامترهای تابع قرار دهید. ضمنا اگر قصد یادگیری نرم افزار اکسل را دارید پیشنهاد میکنم توضیحات دوره آموزش اکسل در حسابداری را برای چند دقیقه بررسی کنید

 

عملکرد تابع NPV در اکسل

عملکرد این تابع بدین صورت است که ارزش فعلی تمامی پرداختی‌ها و دریافتی‌ها (جریان نقدی) را محاسبه می‌کند و سپس آنها را با یکدیگر جمع می‌کند، در صورت مثبت‌بودن عدد نهایی پروژه سودده است و سرمایه‌گذار می‌تواند با بررسی سایر فاکتورها از جمله ریسک پروژه در آن سرمایه‌گذاری کند؛ ولی در صورت منفی‌شدن آن، پروژه زیان‌ده خواهد بود و برای سرمایه‌گذاری مناسب نمی‌باشد. اما به‌صورت کلی فرمول مربوط به محاسبه خالص ارزش فعلی به‌صورت زیر است.

خالص ارزش حال = جمع جریان‌های نقد تنزیل شده – سرمایه‌گذاری اولیه

 

ورودی‌های تابع NPV در اکسل

rate نرخ تنزیل مربوط به هر دوره – عموماً از نرخ سود بانکی به عنوان نرخ تنزیل استفاده می‌شود.
Value ۱ جریانات نقدی اول
Value ۲ جریانات نقدی دوم (اختیاری)

 

فرمول تابع NPV در نرم افزار اکسل

=NPV(rate,value1,[value2],…)

نکات کلیدی درباره خالص ارزش فعلی در اکسل

در مورد تابع NPV نیز می‌بایست شبیه به دیگر توابع مالی در اکسل مواظب یکپارچگی نرخ تنزیل با دوره‌های زمانی باشید. برای مثال اگر نرخ دوره‌های جریانات نقدی شش‌ماهه است نرخ تنزیل هم می‌بایست به‌صورت شش‌ماهه محاسبه شود. ترتیب زمانی جریانات نقدی می‌بایست رعایت شود و فاصله زمانی جریانات با هم مساوی باشند.جریانات نقدی می‌بایست در انتهای دوره اتفاق بیفتد.

 

مثال محاسبه خالص ارزش فعلی با تابع NPV

بر اساس اطلاعات زیر خالص ارزش فعلی را محاسبه کنید در مثال فوق نرخ تنزیل ۲۰% است.

آموزش تابع NPV در اکسل (خالص ارزش فعلی)

 

برای استفاده از این تابع در اکسل ابتدا باید سلولی که می‌خواهیم نتیجه در آن نوشته شود را انتخاب و سپس در کنار نوار فرمول بار روی دکمه   کلیک می‌کنیم تا بخش مربوط به فرمول ها یا پنجره Insert Function اجرا شود. مانند تصویر زیر :

آموزش تابع NPV در اکسل (خالص ارزش فعلی)

 

بعد از باز شدن پنجره  Insert Function شما متوانید با جستجو و انتخاب تابع NPV و کلیک‌کردن روی دکمه OK پنجره مربوط به توضیحات و ورود اطلاعات این تابع را مشاهده کنید که باید به‌صورت زیر در پنجره مربوطه سلول‌های که اطلاعات مربوط به دارایی‌ها در آنها وارد شده را انتخاب کرد و در نهایت روی OK بزنید. مانند تصویر زیر:

آموزش تابع NPV در اکسل (خالص ارزش فعلی)

 

جواب این مثال یک عدد مثبت است که به معنی سودده بودن است. جواب ۱.۲۶۶ می‌باشد. ضمناً فرمول خطی این مثال را می‌توانید از طریق جدول زیر مشاهده کنید.

فرمول مثال =NPV(0.2؛B4:G4)

 

منبع : کتاب توابع مالی اکسل تالیف عارف نبی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا