آموزش تابع ACCRINTM در اکسل

accrintm function in excel

آموزش تابع ACCRINTM در اکسل

آموزش تابع ACCRINTM در اکسل

 

در پست قبلی سایت آی آر حسابداران آموزش تابع ACCRINT در اکسل  را برای شما قرار دادیم  و در این پست از سایت تابع ACCRINTM در اکسل این دو تابع شباهت های زیادی نسبت به هم دارند که در ادامه بررسی میکنیم . ضمنا شما میتوانید فیلم های آموزش حسابداری را به صورت رایگان از سایت مشاهده کنید.برای ادامه این آموزش با ما همراه باشید

 

ACCRINTM : محاسبه نرخ بهره اوراق قرضه در سررسید

این تابع نرخ بهره‌ای که به یک اوراق تعلق گرفته است را در زمان سررسید برای ما محاسبه می‌کند. این تابع مانند تابع قبل عمل می‌کند با این تفاوت که نیازی به آرگومان‌های موعد اولین بهره و تعداد دفعات پرداخت بهره ندارد. به‌صورت کلی تابع ACCRINTM یک مقدار که بیانگر بهره تعلق گرفته برای یک برگ اوراق است را باز می‌گرداند.

 

ورودی‌های تابع ACCRINTM در اکسل

  • تاریخ صدور (issue): تاریخی است که برگ اوراق صادر شده است.
  • تاریخ تصفیه (settlement) : تاریخ سررسید اوراق قرضه
  • نرخ (rate) : نرخ سالانه برگ ارواق
  • ارزش اسمی (Par ) : یک ورودی اختیاری که نمایانگر ارزش اسمی برگ اوراق است. در صورتی که در نظر گرفته نشد، مقدار پیش‌فرض آن ۱۰۰۰ در نظر گرفته خواهد شد.
  • مبنا: یک ورودی اختیاری که نشان‌دهنده مبنای شمارش روز برای استفاده در محاسبات است. مقداری که می‌توان برای آن قرار داد و مفهوم آنها به شرح زیر است:

 

Basis Day count basis عدد مبنای شمارش روز
۰ or omitted US (NASD) 30/360 ۰ آمریکا = ماه ۳۰ روز و سال ۳۶۰ روز
۱ Actual/actual ۱ ماه به‌صورت واقعی و سال به‌صورت واقعی
۲ Actual/360 ۲ ماه به‌صورت واقعی و سال ۳۶۰ روز
۳ Actual/365 ۳ ماه به‌صورت واقعی و سال ۳۶۵ روز
۴ European 30/360 ۴ اروپایی= ماه ۳۰ روز و سال ۳۶۵
  • روش محاسبه (frequency) : یک ورودی اختیاری که مشخص کننده نحوه انجام محاسبه مجموع بهره تعلق گرفته در تاریخ تصفیه پس از تاریخ اولین بهره است. این ورودی می‌تواند مقادر True یا False (یک مقدار منطقی) دریافت کند. مقدار True برای آن (یا مقدار یک) منجر به بازگرداندن مقدار بهره تعلق گرفته از زمان صدور تا تاریخ تصفیه خواهد شد. درحالی‌که مقدار False ((یا مقدار صفر) برای آن منجر به بازگرداندن مقدار بهره تعلق گرفته از زمان تاریخ اولین بهره تا تاریخ تصفیه خواهد شد. در صورتی که مقدار آن تعیین نشود، اکسل به‌صورت پیش‌فرض آن را True در نظر خواهد گرفت.

 

فرمول تابع ACCRINTM در اکسل

ACCRINTM(issue; settlement; rate; par ; frequency)

مثال تابع ACCRINTM در اکسل

یک سری اطلاعات به‌صورت زیر در دسترس است که می‌خواهیم با کمک این تابع نرخ موردنظر را محاسبه کنیم.

آموزش تابع ACCRINTM در اکسل

 

برای محاسبه نرخ بهتر بر اساس این تابع مالی، در کنار نوار فرمول بار روی دکمه   کلیک می‌کنیم تا بخش مربوط به فرمول ها یا پنجره Insert Function اجرا شود. مانند تصویر زیر :

آموزش تابع ACCRINTM در اکسل

 

بعد از باز شدن پنجره  Insert Function شما متوانید با جستجو و انتخاب تابع ACCRINTM و کلیک‌کردن روی دکمه OK پنجره مربوط به توضیحات و ورود اطلاعات را مشاهده کنید.

آموزش تابع ACCRINTM در اکسل

 

بعد از باز شدن پنجره مربوط به این تابع می‌توانید اطلاعات مربوط به هر بخش را همان‌طور که در صفحات قبل توضیح دادیم وارد کنید. مانند تصویر زیر:

آموزش تابع ACCRINTM در اکسل

در نتیجه جواب نهایی ۲۰.۰ می‌باشد که در سلولی که تابع را استفاده کردید نمایش داده می‌شود

 

آیا می‌خواهید مهارت‌های اکسل خود را به سطح بالاتری برسانید؟

نرم افزار اکسل یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار های اداری دنیا است که این نرم افزار در حوزه حسابداری های کاربرد های بسیار زیادی دارد که حتی میتوان این نرم افزار را دست راست حسابداران و حسابرسان و مدیران مالی دانست و به خاطر اهمیت زیادی که دارد یادگیری آن بسیار ضروری است و ما در دوره آموزش اکسل در حسابداری را به صورت صفر تا صد آموزش دادیم که پیشنهاد میکنم توضیحات این دوره را مشاهده کنید.

 

منبع : کتاب توابع مالی اکسل تالیف عارف نبی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا