آموزش تابع XNPV در اکسل (جریانات نقدی)

آموزش تابع XNPV در اکسل (جریانات نقدی)

آموزش تابع XNPV در اکسل (جریانات نقدی)

آموزش کامل محاسبه جریانات نقدی در اکسل با تابع XNPV

 

در پست قبلی سایت برای شما آموزش تابع NPV در اکسل (خالص ارزش فعلی) را ارائه کردیم و در این پست از سایت دانشجویان حسابداری ایران سراغ تابع بعدی اکسل به نام XNPV رفتیم در به کمک این تابع میتوانید جریانات نقدی پروژه را محاسبه کنید. برای مشاهده توضیحات بیشتر در ادامه مطلب با آی آر حسابداران همراه باشید.

 

XNPV : محاسبه جریانات نقدی

تابع XNPV همانند تابع NPV به‌منظور محاسبه ارزش فعلی پروژه مورداستفاده قرار می‌گیرد با این تفاوت که در تابع XNPV لزومی ندارد که جریانات مالی به‌صورت دوره‌ای باشد و در صورت غیریکنواخت بودن دوره‌های پرداخت یا دریافت می‌توان از این تابع استفاده نمود. به‌صورت کلی تابع XNPV مقدار ارزش فعلی خالص یک سرمایه‌گذاری را با توجه به نرخ تخفیف و جریانات نقدی و همچنین تاریخ‌های پرداخت یا دریافت محاسبه می‌نماید

 

ورودی‌های تابع XNPV در اکسل

rate نرخ تنزیل
value لیست جریانات نقدی
dates لیست تاریخ وقوع هر عضو از جریانات نقدی

 

فرمول تابع XNPV در اکسل

= xnpv (rate, value, dates) 

مثال در خصوص محاسبه جریانات نقدی در اکسل با تابع XNPV

بر اساس اطلاعات جدول زیر و با نرخ تنزیل ۲۰% ارزش فعلی را محاسبه کنید.

آموزش تابع XNPV در اکسل (جریانات نقدی)

 

برای استفاده از این تابع در اکسل ابتدا باید سلولی که می‌خواهیم نتیجه در آن نوشته شود را انتخاب و سپس در کنار نوار فرمول بار روی دکمه   کلیک می‌کنیم تا بخش مربوط به فرمول ها یا پنجره Insert Function اجرا شود. مانند تصویر زیر :

آموزش تابع XNPV در اکسل (جریانات نقدی)

 

بعد از باز شدن پنجره  Insert Function شما متوانید با جستجو و انتخاب تابع xnpv و کلیک‌کردن روی دکمه OK پنجره مربوط به توضیحات و ورود اطلاعات این تابع را مشاهده کنید که باید به‌صورت زیر در پنجره مربوطه سلول‌های که اطلاعات مربوط به دارایی‌ها در آنها وارد شده را انتخاب کرد و در نهایت روی OK بزنید. مانند تصویر زیر:

آموزش تابع XNPV در اکسل (جریانات نقدی)

 

جواب نهایی ۸,۴۳۱,۸۷۱   است که از طریق جدول زیر می‌توانید فرمول خطی این مثال را مشاهده کنید.

 فرمول نهایی مثال =XNPV(B8؛B3:B7؛C3:C7)

 

دوره آموزش اکسل در حسابداری ( کامترین دوره)

تمامی دانشجویان و حسابداران و حسابرسان اولین نرم افزاری که باید به صورت حرفه ای یاد بگیرند نرم افزار اکسل است و کاربرد های این نرم افزار در تمامی بخش ها و شاخه های مالی و حسابداری تا به امروز مشخص شده است. به همین خاطر و به درخواست کاربران ما دوره آموزش اکسل در حسابداری را با بهترین کیفیت و به زبان ساده ارائه کردیم که میتوانید همین الان با یک تخفیف ویژه در این دوره شرکت کنید.

 

منبع : کتاب توابع مالی اکسل تالیف عارف نبی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا