صورتحساب شمس چیست؟ + فیلم آموزشی

هدف این پست آشنایی شما با صورتحساب شمس می باشد

صورتحساب شمس چیست؟ + فیلم

صورتحساب شمس چیست؟

صورتحساب شمس در سامانه مودیان مالیاتی + فیلم آموزشی

 

در پست های قبل در سایت آی آر حسابداران با صورتحساب الکترونیکی آشنا شدیم و بعد از ان در خصوص انواع صورتحساب الکترونیکی صحبت کردیم و حتی در خصوص موضوعات صورتحساب های الکترونیکی مطالبی ارایه کردیم که پیشنهاد میکنم اگر این پست ها را مشاهده نکردید حتما انها را ببینید. و در این پست میخواهیم با صورتحساب شمس در سامانه مودیان آشنا بشیم. در ادامه مطلب با آی آر حسابداران همراه باشید.

 

صورتحساب شمس چیست ؟

صورتحساب شمس (صورتحساب دارای شماره مالیاتی سازمان): صورتحسابی است دارای شماره مالیاتی که مودیان در زمان بروز حادثه یا نقص فنی که امکان صدور صورتحساب الکترونیکی وجود ندارد، از آن برای فروش کالا یا ارائه خدمت استفاده می کنند.

 

تصویر نمونه صورتحساب شمس

تصویر نمونه صورتحساب شمس

قبل از ارسال صورتحساب شمس چه کار باید کرد ؟

مؤدی مکلف است پس از بروز حادثه یا نقص فنی، مراتب را تا پایان روز اداری بعد، از طریق کارپوشه خود در سامانه مؤدیان یا به هر طریق دیگری که سازمان اعلام می‌کند، حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد اعلام و برای فروش کالا یا خدمت از صورتحساب شمس استفاده نماید.

 

مودی بعد از رفع مشکل باید در سامانه مودیان ثبت کند !

مودی مکلف است صورتحساب های شمس صادره را حداکثر تا ۱۰ روز اداری پس از رفع حادثه یا نقص فنی در کارپوشه خود ثبت نماید. در صورت درخواست مودی و موافقت سازمان، مدت زمان این ماده توسط سازمان تا ۱۵ روز قابل تمدید است.

 

آیا خریدار میتواند صورت حساب شمس را ثبت کند ؟

در موارد صدور صورتحساب شمس توسط فروشنده و عدم ثبت آن در پایانه فروشگاهی یا کارپوشه، خریدار (مودی) می تواند اطلاعات خرید خود را از طریق کارپوشه به سازمان اطلاع دهد. همچنین در موارد عدم ثبت صورتحساب شمس در کارپوشه، خریدار (مصرف کننده نهایی) می تواند اطلاعات خرید خود را از طریق بستر الکترونیک به سازمان اطلاع دهد.

 

فیلم اموزش صورتحساب شمس در سامانه مودیان مالیاتی

دانلود فیلم آموزشی مربوطه – کلیک کنید

 

صورتحساب های شمس برای هر دوره مالی متفاوت است

سازمان امور مالیاتی برای هردوره مالی از طریق سامانه مودیان صورتحساب های شمسی را برای مودیان فراهم میکند تا بتوانند در صورت نیاز از انها استفاده کنند. و این صورتحساب ها فقط یک دوره مالیاتی اعتباردارند و در صورت عدم استفاده در آن دوره به صورت خودکار حذف و اعتبار خود را از دست میدهند و صورتحساب های شمس جدیدی با شناسه های جدیدی جایگزین انها میشوند.

 

اگر صورتحساب شمس شما تمام شد !!!

صورتحساب های شمسی که در طی هر دوره مالیاتی برای مودیان صادرمیشود محدود می باشد و امکان دارد مودی نیاز داشته باشد که صورتحساب های شمس جدیدی برای او صادر شود به همین خاطر مودیان میتوانند از طریق بخش کارپوشه خود درخواست ارسال کنند و در صورت درخواست افزایش و نیاز فروشنده به تخصیص مجدد شماره مالیاتی صورتحساب شمس، سازمان موظف است، پس از ثبت درخواست فروشنده از طریق کارپوشه، حداکثر ظرف ۲۴ ساعت کاری نسبت به بررسی و تولید و تخصیص مجدد اقدام نماید. 

 

 آموزش کامل سامانه مودیان مالیاتی و صورتحساب شمس

ما یک دوره اموزشی کامل در خصوص سامانه مودیان مالیاتی ارایه کردیم که در این دوره به صورت کامل تمامی قوانین و مواردی که شما باید یادبگیرید به همراه نحوه کار با سامانه مودیان مالیاتی را به صورت صفر تا صد آموزش دادیم و پیشنهاد میکنیم اگر قصد یادگیری سامانه مودیان مالیاتی و موارد مرتبط با آن را دارید توضیحات این دوره آموزشی را در لینک : دوره جامع آموزش سامانه مودیان مالیاتی بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا